Trwa ładowanie...
d3f7ojf

Ministerstwo nie zmieniło kanonu lektur szkolnych

"Dziennik" pisze, że Ministerstwo Edukacji nie zmieniło kanonu lektur szkolnych, do niedawna krytykowanego przez ekspertów i nauczycieli. Maturzysta, który nie skończył klasy humanistycznej, będzie podchodził do egzaminu dojrzałości znając wiele dzieł literackich tylko we fragmentach.
Share
d3f7ojf

Ministerstwo przewiduje, że fragmentarycznie omawiane będą dzieła między innymi Juliusza Słowackiego, Witolda Gombrowicza i Johanna Wolfganga Goethego. Twórczość tego ostatniego jest przewidziana tylko w klasach z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego.

Po konsultacjach społecznych urzędnicy nie zmienili listy lektur, dołączyli jedynie uzasadnienie, w którym tłumaczą, dlaczego pozostawili ją w niezmienionym kształcie. Jak wyjaśniają, nauczyciel polskiego nie jest w stanie przymusić uczniów do czytania, gdyż jego autorytet jest osłabiony. Ponadto - tłumaczy ministerstwo - uczniowie mają ograniczony czas i tym samym ograniczone możliwości rzetelnego omówienia lektur na lekcji.

To dlatego, jak piszą specjaliści MEN, niektóre szczególnie trudne lub obszerne dzieła, mogą być czytane we fragmentach. Autorzy dokumentu zastrzegają, że o wyborze autorów, których twórczości nie trzeba będzie czytać w całości nie decydowały względy estetyczne lub ideologiczne.

d3f7ojf

Podziel się opinią

Share
d3f7ojf
d3f7ojf
Więcej tematów