Ministerstwo edukacji szykuje uczniów na zamachy terrorystyczne
Ministerstwo edukacji przygotowuje polskie szkoły na zamachy terrorystyczne. Do dyrektorów placówek trafił specjalny instruktaż na temat tego, jak zachować się w razie ataku. "W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia: uciekaj, błagaj o litość lub walcz!" - czytamy w instrukcji. Nauczyciele przechodzą też szkolenia, jak zachować się w razie wtargnięcia napastnika z bronią, czy ładunkiem wybuchowym. Wiedzę na ten temat przekazują następnie uczniom.
W ramach projektu „Bezpieczna szkoła” ministerstwo edukacji przygotowało 12 tysięcy instruktaży „Upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postepowania w sytuacjach zagrożenia”. Jest w nich mowa m.in. o tym, jak się zachować w sytuacji, gdy terroryści w szkole biorą zakładników. "Jeżeli usłyszysz strzały, nie uciekaj, przyjmij, jeśli to możliwe, pozycję leżącą za najbliższa osłoną. Staraj się unikać dłuższego kontaktu wzrokowego z terrorystą - to wzbudza agresję. Nie odwracaj się tyłem do terrorysty. Wykonuj jego polecenia, nie dyskutuj z nim" - czytamy w instruktażu.
"Jeżeli nie miałeś możliwości ewakuować się lub ukryć albo zabarykadować w pomieszczeniu bezpiecznym, a twoje życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem - WALCZ, a jeżeli nie jesteś w stanie podjąć walki - BŁAGAJ O LITOŚĆ" - mówi instrukcja.
W szkołach prowadzone są też specjalistyczne szkolenia dotyczące zachowania w przypadku zamachu terrorystycznego. - Wszyscy pracownicy naszej szkoły, w tym woźne i kucharki, musieli je przejść. Dowiedzieliśmy się, co robić, gdy ktoś wtargnie do szkoły, pozostawi nieznany pakunek, ma broń - mówi Wirtualnej Polsce Ewa Kozłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 w Warszawie.
Trzeba się liczyć z zamachem
I dodaje, że zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji, nauczyciele przekazują instrukcje uczniom. - Dzieciom może się to przydać nie tylko w szkole, ale także w komunikacji miejskiej czy galerii handlowej. W obecnych czasach wszyscy musimy się liczyć z ryzykiem zamachu terrorystycznego - mówi dyrektorka.
Ministerstwo edukacji przygotowało instruktaż w porozumieniu ze specjalistami. - Przygotowywany był przy współpracy z policją, opracowany został przez wykładowców uczelni w Szczecinie i Poznaniu (wydziały bezpieczeństwa narodowego), specjalistów z zakresu edukacji (w tym dyrektorów szkół) oraz specjalistów ds. osób z niepełnosprawnościami - mówi Wirtualnej Polsce Justyna Sadlak z MEN.