PolitykaMinisterstwo edukacji szykuje uczniów na zamachy terrorystyczne

Ministerstwo edukacji szykuje uczniów na zamachy terrorystyczne

Ministerstwo edukacji przygotowuje polskie szkoły na zamachy terrorystyczne. Do dyrektorów placówek trafił specjalny instruktaż na temat tego, jak zachować się w razie ataku. "W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia: uciekaj, błagaj o litość lub walcz!" - czytamy w instrukcji. Nauczyciele przechodzą też szkolenia, jak zachować się w razie wtargnięcia napastnika z bronią, czy ładunkiem wybuchowym. Wiedzę na ten temat przekazują następnie uczniom.

Magda Mieśnik

03.04.2017 | aktual.: 03.04.2017 14:48

W ramach projektu „Bezpieczna szkoła” ministerstwo edukacji przygotowało 12 tysięcy instruktaży „Upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postepowania w sytuacjach zagrożenia”. Jest w nich mowa m.in. o tym, jak się zachować w sytuacji, gdy terroryści w szkole biorą zakładników. "Jeżeli usłyszysz strzały, nie uciekaj, przyjmij, jeśli to możliwe, pozycję leżącą za najbliższa osłoną. Staraj się unikać dłuższego kontaktu wzrokowego z terrorystą - to wzbudza agresję. Nie odwracaj się tyłem do terrorysty. Wykonuj jego polecenia, nie dyskutuj z nim" - czytamy w instruktażu.

"Jeżeli nie miałeś możliwości ewakuować się lub ukryć albo zabarykadować w pomieszczeniu bezpiecznym, a twoje życie lub zdrowie jest bezpośrednio zagrożone w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem - WALCZ, a jeżeli nie jesteś w stanie podjąć walki - BŁAGAJ O LITOŚĆ" - mówi instrukcja.

Obraz
© Materiały prasowe

W szkołach prowadzone są też specjalistyczne szkolenia dotyczące zachowania w przypadku zamachu terrorystycznego. - Wszyscy pracownicy naszej szkoły, w tym woźne i kucharki, musieli je przejść. Dowiedzieliśmy się, co robić, gdy ktoś wtargnie do szkoły, pozostawi nieznany pakunek, ma broń - mówi Wirtualnej Polsce Ewa Kozłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 w Warszawie.

Trzeba się liczyć z zamachem

I dodaje, że zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji, nauczyciele przekazują instrukcje uczniom. - Dzieciom może się to przydać nie tylko w szkole, ale także w komunikacji miejskiej czy galerii handlowej. W obecnych czasach wszyscy musimy się liczyć z ryzykiem zamachu terrorystycznego - mówi dyrektorka.

Ministerstwo edukacji przygotowało instruktaż w porozumieniu ze specjalistami. - Przygotowywany był przy współpracy z policją, opracowany został przez wykładowców uczelni w Szczecinie i Poznaniu (wydziały bezpieczeństwa narodowego), specjalistów z zakresu edukacji (w tym dyrektorów szkół) oraz specjalistów ds. osób z niepełnosprawnościami - mówi Wirtualnej Polsce Justyna Sadlak z MEN.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)