PolskaMinister zdrowia będzie miał wpływ na kasy chorych

Minister zdrowia będzie miał wpływ na kasy chorych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że minister zdrowia będzie miał wpływ na rady kas chorych.

Zmiana ma charakter przejściowy, ponieważ w 2003 roku 17 kas chorych zastąpi Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia z 16 oddziałami terenowymi.

Nowelizacja - którą Sejm przyjął 7 czerwca - zakłada, że minister zdrowia będzie powoływał 7-osobowe rady kas chorych. Obecnie 9-osobowe rady powoływane są przez sejmiki wojewódzkie.

Trzech członków rad będzie powoływanych na wniosek sejmiku wojewódzkiego, a czterech bezpośrednio przez ministra.

Na mocy nowelizacji wszyscy członkowie rad mają być ubezpieczeni w swojej kasie. Mają też legitymować się wyższym wykształceniem oraz zdanym egzaminem dla kandydata na członka rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub należeć do samorządu zawodowego radców prawnych, adwokatów, czy biegłych rewidentów.

Ustawa stanowi, że członek rady może być odwołany w każdym czasie przed upływem czteroletniej kadencji, oraz musi być odwołany, jeśli przestał spełniać wymagania zapisane w ustawie. Projektodawcy chcą też, by członek rady kasy chorych _ wyróżniał się wysokimi walorami moralnymi_.

Nowelizacja przewiduje, że członkiem rady kasy chorych nie może być osoba będąca jednocześnie członkiem zarządu kas lub jej pracownikiem, świadczeniodawcą współpracującym z kasą, właścicielem lub pracownikiem zakładu opieki zdrowotnej, który ma kontrakt z kasą, ani osobą współpracującą z takim zoz-em, członkiem lub pracownikiem samorządu terytorialnego, właścicielem lub pracownikiem apteki czy przedsiębiorstwa produkującego leki.

Zmianom przeciwna była parlamentarna opozycja. Według posłów PO, celem noweli był skok na kasę w wykonaniu pana ministra Łapińskiego i SLD.

Według SLD i UP zmiana była konieczna przed wprowadzeniem Funduszu Ochrony Zdrowia. Ugrupowania te uważały, że minister, uzyskując obecnie wpływ na kasy chorych, będzie mógł jeszcze w tym roku ujednolicić słownik kontraktowanych procedur medycznych oraz uśrednić za nie stawki. Ponadto dzięki nowelizacji zostaną ograniczone koszty administracyjne funkcjonowania kas. PSL uważało, że zmiana przywróci konstytucyjną odpowiedzialność ministra zdrowia za system opieki zdrowotnej.

Od 2003 r. kasy chorych zostaną zastąpione przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia podległy premierowi i ministrowi zdrowia. Premier ma powoływać Radę Funduszu oraz dwuosobowy zarząd. Fundusz będzie zawierał umowy na świadczenia zdrowotne z przychodniami i szpitalami, w zgodzie z planami zabezpieczenia zdrowotnego przygotowanymi przez samorządy terenowe. Składka, tak jak obecnie, ma być odprowadzana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.(miz)

kasychorychłapiński
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)