Trwa ładowanie...

Minister Waszczykowski wdał się w polemikę z Fransem Timmermansem

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie zna podstawowych faktów dotyczących sporu o Trybunał Konstytucyjny - uważa europoseł PiS Ryszard Legutko. Niebywałe, że jeden człowiek stawia się w roli oskarżyciela, sędziego i egzekutora - ocenił. Legutko był poproszony w TVP Info o komentarz do polemiki, do jakiej doszło pomiędzy szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Minister Waszczykowski wdał się w polemikę z Fransem TimmermansemŹródło: PAP/EPA, fot: KOERNER
d3pijrt
d3pijrt

Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas pierwszego panelu poświęconego przyszłości UE Timmermans w jednej z wypowiedzi zaznaczył, że "praworządność zakłada, że państwa członkowskie nie mieszają się do wymiaru sprawiedliwości". - Nie ma zasady, która nakazywałaby, by w każdym kraju był Trybunał Konstytucyjny, ale jeżeli w kraju istnieje TK, to powinno się przynajmniej przestrzegać konstytucji - mówił wiceszef KE.

Waszczykowski zripostował te słowa, mówiąc: - Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji.

Odnosząc się do Komisji Weneckiej, o której wspomniał Timmermans, szef MSZ powiedział, że to gremium "udzieliło rady": - W Polsce ma miejsce polityczny spór, rozwiążcie go za pomocą środków politycznych, a nie poprzez mieszanie się instytucji zagranicznych.

Legutko zapytany w TVP Info, jak odbiera wypowiedź wiceszefa KE, odpowiedział: - Myślę, że komisarz Timmermans bardzo to osobiście przyjmuje, on się zaangażował w to osobiście i tu już wszystko mu się wymyka z rąk, bardzo jest poddenerwowany. - Zareagował tak, jak zareagował, bo ten panel dotyczył zupełnie czego innego a nie spraw Trybunału Konstytucyjnego. On po prostu nie może wytrzymać - podkreślił europoseł.

d3pijrt

Według niego "jest w tym coś niebywałego". - Jeden człowiek stawia się w roli oskarżyciela, sędziego, egzekutora - zaznaczył. - On uważa, że wie, co się dzieje w Polsce, jak to wygląda od strony prawnej - ocenił Legutko.

- Komisarz Timmermans - wdałem się w nim parę razy w spór w Parlamencie Europejskim - okazuje się, że on nie zna podstawowych faktów dotyczących tego całego sporu o Trybunał Konstytucyjny - powiedział europoseł PiS.

Jak zaznaczył, widać w tej sprawie "podwójne standardy". - Gdyby Trybunał w całości składał się z nominatów poprzedniego rządu, Timmermans w ogóle nie odezwałby się na ten temat i Komisja Europejska byłaby zachwycona - powiedział Legutko.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczy ponad 30 szefów państw i rządów oraz ponad 70 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Obrady potrwają do niedzieli.

d3pijrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pijrt
Więcej tematów