Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski: Izrael jest dla Polski niezwykle atrakcyjnym partnerem
• Izrael jest dla Polski niezwykle atrakcyjnym partnerem gospodarczym i handlowym
• To opinia Witolda Waszczykowskiego po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych w Jerozolimie
• Uzyskaliśmy tutaj pełne otwarcie. Polska jest dobrze widziana w Izraelu, a przedsiębiorstwa
izraelskie są dobrze widziane w Polsce - ocenił szef MSZ
22.11.2016 | aktual.: 22.11.2016 13:52
- Izrael jest dla Polski niezwykle atrakcyjnym partnerem gospodarczym i handlowym ponieważ jest to bardzo wysoko rozwinięte państwo, które charakteryzuje się (...) bardzo wysoką technologią, wysoko przetworzoną, innowacyjną - powiedział dziennikarzom Waszczykowski po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych w Jerozolimie.
- Współpraca w obszarze technologii kosmicznych, start-upów, bezpieczeństwa cybernetycznego i medycyny były we wtorek tematami konsultacji rządów Polski i Izraela - poinformował szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że rozmawiano też o współpracy gospodarczej.
Jak przekazał Waszczykowski, podczas konsultacji rozmawiano głównie o tym, "jak doprowadzić do tego, aby przemysł izraelski, bardzo rozwinięty, innowacyjny, również zaistniał w Polsce i jak moglibyśmy na tym skorzystać".
- Są decyzje o tym, aby nawiązać współpracę w różnych dziedzinach pomiędzy naszymi instytucjami, agencjami, które zostały ostatnio powołane również w Polsce i Izraelu. No i nauczyć się od Izraela tego wszystkiego, co spowodowało, że w tej chwili Izrael jest bardzo nowoczesnym państwem - powiedział szef MSZ.
Rozmawiano między innymi o współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych, start-upów, bezpieczeństwa cybernetycznego, technologii cybernetycznych wykorzystywanych w samochodach. Jak zaznaczył Waszczykowski, bardzo ważną dziedziną współpracy jest medycyna.
- "Sky is the limit (możliwości są praktycznie nieograniczone - przyp. red.). W wielu dziedzinach rozpoczęte są rozmowy, będą kontynuowane przez poszczególnych ministrów dzisiaj, mam nadzieję, że zaowocują one umowami podpisanymi już w Polsce - powiedział minister.
Podkreślił, że zarówno premier Izraela Benjamin Netanjahu, jak i poszczególni ministrowie otrzymali zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. - Mówimy o stworzeniu różnego rodzaj rad biznesu, for, okrągłych stołach, które zacieśniałyby tę współpracę. To są już instytucjonalne rozwiązania w poszczególnych sektorach - wskazał Waszczykowski.
- Uzyskaliśmy tutaj pełne otwarcie. Polska jest dobrze widziana w Izraelu, a przedsiębiorstwa izraelskie są dobrze widziane w Polsce - dodał na koniec szef MSZ.
Premier Beata Szydło rozmawiała z premierem Izraela. Równoległe odbyły się konsultacje resortowe, w których uczestniczyli przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Po spotkaniach Szydło i Netanjahu podpisali wspólną deklarację. Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.
Marek Grabski