Minister prezydenta nie spodziewa się nominacji generalskich. Tłumaczy dlaczego
Mimo że szef MON Antoni Macierewicz wysłał na początku października do Kancelarii Prezydenta 14 propozycji kandydatów na generałów, prezydent nie wręczy nominacji 11 listopada, w Święto Niepodległości. Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera powiedział, że nie spodziewa się uroczystości związanej z nominacjami generalskimi tego dnia, a na jego biurku nie ma żadnych wniosków w tej sprawie.
Zobacz też: Prezydent Duda zapowiada zmiany
Jak powiedział Dera, generałów o nominacjach informuje się zazwyczaj 7-10 dni przed uroczystością. Czemu polskie wojsko po raz kolejny nie doczeka na nowych generałów? - To nie są partyjne gierki. Trudno wyobrazić sobie awanse generalskie, jeśli nie jest ukończony system dowodczenia, o czym mówił pan prezydent. Te kwestie są ze sobą powiązane, to jest na etapie rozmów między BBN a MON - tłumaczył Dera. Dodał, że "ostatnia nominacja generalska wręczona 11 listopada była w 2010 r.".
Podobnie było 15 sierpnia, wtedy też odwołano uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskich. "W ocenie prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich” – tłumaczył wtedy BBN.
Nie jest tajemnicą, że kwestią sporną między MON a BBN jest postać gen. Jarosław Kraszewskiego, któremu SKW zabrała dostęp do informacji niejawnych. SKW wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, które - zdaniem Macierewicza - może potrwać nawet rok, a – jak podkreślił w RMF FM Andrzej Dera – Kancelaria Prezydenta poprosiła, by "zrobiono to jak najszybciej”. Według RMF generał miał skrytykować listę wojskowych zaproponowaną przez MON do nominacji generalskich.
- Być może będzie jeszcze ostateczne spotkanie w Belwederze; ostatnie - może tak to nazwijmy - w tej kwestii - powiedział Andrzej Dera, pytany czy prezydent spotka się jeszcze z prezesem PiS ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN. W piątek szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) spotka się wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Będzie to już druga ich rozmowa.
"Weryfikacja orderów Virtuti Militari"
- Wszystko wskazuje na to, że może dojść do weryfikacji orderów Virtuti Militari - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta, potwierdzając doniesienia "Naszego Dziennika". Nie chodzi o odebranie wszystkich odznaczeń z czasów PRL, ale o przyjrzenie się konkretnym przypadkom - precyzował Dera. MON chce odebrać odznaczenia np. generałowi Jaruzelskiemu czy mordercom "żołnierzy wyklętych".
Minister nie widzi "nic zdrożnego w tym, że wojewoda może mieć administrowanie nad Placem Piłsudskiego; właścicielem zresztą jest Skarb Państwa". W ten sposób Dera odniósł się do sporu między rządem a prezydent Warszawy o teren wokół Grobu Nieznanego Żołnierza. - Nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - oświadczyła w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował wcześniej, że otrzymał od ministra infrastruktury i budownictwa decyzję, przekazującą do jego dyspozycji plac Piłsudskiego w Warszawie.
Źródło: RMF FM