ŚwiatMinister obrony Ukrainy: amerykańska tarcza wzmocni bezpieczeństwo Europy

Minister obrony Ukrainy: amerykańska tarcza wzmocni bezpieczeństwo Europy

Rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy
antyrakietowej w Polsce i Czechach wzmocni bezpieczeństwo Europy -
uważa minister obrony Ukrainy, Anatolij Hrycenko.

16.03.2007 13:45

Radar i wyrzutnie przeciwrakietowe (które Amerykanie planują rozmieścić odpowiednio w Czechach i Polsce) będą ważnymi elementami ogólnoeuropejskiego systemu obrony przeciwrakietowej - powiedział Hrycenko, komentując wyniki swego spotkania z szefem amerykańskiej agencji obrony antyrakietowej, generałem Henrym Oberingiem. Po tej rozmowie stało się zrozumiałe, że tarcza będzie służyć obronie, a nie atakowi - oznajmił ukraiński minister.

W środę w Kijowie Obering przekonywał Ukraińców, że rakiety, które USA planują ulokować w Polsce, nie są typowymi rakietami bojowymi. Nie posiadają one żadnych głowic - są to jedynie rakiety przechwytujące, uderzające w pociski przeciwnika i niszczące je swą energią kinetyczną- mówił amerykański generał.

Zapewnił on ukraińskie władze, że tarcza nie jest wymierzona w jakiekolwiek państwo, a jej głównym zadaniem jest obrona USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony nieprzewidywalnych państw.

Według Hrycenki, Amerykanie zadeklarowali w Kijowie, że w razie wykrycia przez ich radary jakiejkolwiek rakiety, zagrażającej Ukrainie, Rosji czy Białorusi, natychmiast poinformują o tym przedstawicieli tych państw.

Minister poinformował także, że władze USA gotowe są dopuścić do planowanych w Polsce i Czechach obiektów ukraińskich i rosyjskich inspektorów wojskowych. Jeśli zaś Ukraina czy Rosja będą chciały umieścić w tych obiektach swych stałych przedstawicieli, to takie życzenie również może być spełnione.

Hrycenko uważa, że wszystkie te deklaracje świadczą o tym, iż obawy rosyjskich polityków, twierdzących, że tarcza będzie zagrażać Rosji, są bezpodstawne.

Szef ukraińskiego resortu obrony zaznaczył jednocześnie, że jego słowa nie są oficjalnym stanowiskiem władz w Kijowie.

Jak poinformował wcześniej prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, stanowisko takie zostanie przedstawione wówczas, gdy rządy Polski i Czech podejmą ostateczną decyzję w sprawie rozmieszczenia na swych terytoriach elementów amerykańskiej tarczy. (sm)

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
ukrainapolskatarcza antyrakietowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)