Trwa ładowanie...
dum6ph7

Minister Kaczyński w obronie ofiar przestępstw

Minister Lech Kaczyński (PAP)
Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński opublikował w czwartek wytyczne dla prokuratorów dotyczące praw ofiar przestępstw. Będą one obowiązywać od najbliższego poniedziałku.

Share
dum6ph7

Wytyczne mają na celu zapewnienie ochrony ofiarom przestępstw przed dodatkowym pokrzywdzeniem zarówno w postępowaniu prokuratorskim jak i przed sądem. Mają także zapewnić bezpieczeństwo ofiarom, m.in. przez utajnienie danych osobowych na żądanie pokrzywdzonego.

Minister zalecił, aby prokuratorzy w postępowaniu przygotowawczym nie przyczyniali się do ponownego pokrzywdzenia ofiar na przykład przez wielokrotne przesłuchiwania, zwłaszcza jeśli przesłuchiwany jest ofiarą gwałtu. W takim przypadku, jeśli to możliwe, prokurator powinien unikać zadawania pytań dotyczących spraw intymnych.

Według nowych wytycznych dzieci, ofiary przestępstw, powinny być przesłuchiwane poza prokuraturą i w obecności psychologa. Prokurator ma również obowiązek zadbać o bezpieczeństwo ofiar przestępstw, m.in. przez obligatoryjne wystąpienie o zastosowanie aresztu tymczasowego, jeżeli sprawca stosował groźby wobec ofiary. Kaczyński zalecił także, aby tak samo surowo traktowano sprawców przemocy w rodzinie jak sprawców każdej innej przemocy. Nowe wytyczne mają dotrzeć w piątek do wszystkich prokuratur. (and)

dum6ph7

Podziel się opinią

Share
dum6ph7
dum6ph7
Więcej tematów