Trwa ładowanie...
27-01-2012 11:21

Mimo kryzysu Polacy aktywnie pomagają potrzebującym

W minionym roku zdecydowana większość Polaków (73%) starała się w jakiś sposób
pomagać osobom potrzebującym - informuje CBOS w najnowszym sondażu. Prawie dwie trzecie (62%) co najmniej raz przekazało pieniądze na cele dobroczynne, niemal połowa (45%) udzieliła pomocy rzeczowej, np. przekazując potrzebującym ubrania lub książki, a mniej więcej co siódmy dorosły Polak (15%) przynajmniej raz bezinteresownie przeznaczył na cele charytatywne własną pracę lub usługę.

Mimo kryzysu Polacy aktywnie pomagają potrzebującymŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d4b4ev4
d4b4ev4

Tylko nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27% – w zasadzie tyle samo co w roku 2010 i aż o 15 punktów mniej niż w 2009) w żaden omawiany sposób nie wspomogła potrzebujących. Jedna trzecia dorosłych Polaków (34%) udzielała się charytatywnie na jeden z trzech wyżej wymienionych sposobów, minimalnie mniejszą grupę (30%) stanowią ci, którzy pomagali potrzebującym na dwa różne sposoby, natomiast co jedenasty badany (9%) ofiarował zarówno pieniądze, dobra materialne, jak i własną pracę. Przeciętny wskaźnik zaangażowania Polaków w pomoc charytatywną potwierdza, iż w ostatnim roku zakres udzielanego wsparcia właściwie się nie zmienił – nadal jest istotnie większy niż w latach 2007–2009.

Rok 2011, który upłynął pod znakiem światowego kryzysu finansowego, w stosunku do roku poprzedzającego go właściwie nie przyniósł żadnych zmian, jeżeli chodzi o poziom otwartości Polaków na problemy potrzebujących. Po odnotowanych w 2010 roku nieznacznych spadkach wskazań – zarówno w zakresie niesienia pomocy finansowej, rzeczowej czy też przeznaczania na cele dobroczynne swojej pracy lub usług – wyniki ostatnich dwóch pomiarów wskazują na najwyższy od początku monitorowania tej kwestii odsetek osób deklarujących finansowe wspieranie akcji charytatywnych (od roku 2010 wzrost o 13 punktów).

Jeśli trzy wymiary zaangażowania w działalność charytatywną w 2011 roku poszerzymy o dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz społeczności lokalnej (dotyczy 35% ankietowanych) oraz o aktywność w ramach wolontariatu (deklarowaną przez 5% badanych), okaże się, że działania o charakterze dobroczynnym podejmowało w minionym roku aż trzy czwarte dorosłych Polaków (75%). Niespełna jedna trzecia (30%) angażowała się w jedną z omawianych form pomocy, więcej niż jedna czwarta (28%) działała na dwa różne sposoby, a co szósty badany (17%) miał sposobność wykazać się w co najmniej trzech formach działalności na rzecz innych.

Z CBOS badań wynika, że w 2011 roku, który upłynął pod znakiem światowego kryzysu ekonomicznego, właściwie nie zmieniła się w stosunku do roku 2010 liczba osób udzielających potrzebującym pomocy finansowej, rzeczowej, a także tych, które działając charytatywnie ofiarują innym swoją pracę lub usługi. Co więcej, ogólny wskaźnik dobroczynności rozumianej jako zaangażowanie (w różnej formie − nie tylko materialnej) w działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz osób potrzebujących jest obecnie najwyższy od 2007 roku.

d4b4ev4

Otwartość na problemy innych oraz gotowość niesienia pomocy to istotne elementy społeczeństwa obywatelskiego. Polacy znani są z organizowania zbiórek pieniędzy oraz darów na rzecz potrzebujących (w kraju i za granicą) – zarówno w obliczu kataklizmów, jak i przy okazji cyklicznych akcji charytatywnych typu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy innych o większym lub mniejszym zasięgu.

d4b4ev4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b4ev4
Więcej tematów