Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Miller: SLD przywróci Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej

Przewodniczący SLD Leszek Miller zapowiedział, że jeżeli jego partia będzie miała w przyszłym Sejmie większy wpływ na decyzje, to dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Od stycznia polskie siły morskie dowodzone są z Warszawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leszek Miller
Leszek Miller (AFP, Fot: Piotr Wittman)

- Marynarka Wojenna zrosła się z obrazem Pomorza, zwłaszcza Gdyni. Przez prawie 70 lat dowództwo Marynarki Wojennej znajdowało się w Gdyni. I nagle, bez żadnego racjonalnego powodu, rządząca koalicja z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego podjęła decyzję o przeniesieniu dowództwa Marynarki Wojennej do Warszawy (...). To jest bardzo dotkliwy cios dla Marynarki Wojennej i Gdyni. W nowej strukturze nawet orkiestra Marynarki Wojennej będzie dowodzona z Warszawy - powiedział szef SLD w Gdyni na konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu ubiegłego roku.

B. premier ironizował, że jeśli przeniesiono dowództwo MW do stolicy, można by zabiegać teraz o to, aby "przenieść do Gdyni Brygadę Strzelców Podhalańskich, żeby w jakimś stopniu zastąpić ten uszczerbek".

- Powiem zupełnie szczerze i otwarcie: to jest decyzja głupia. Jestem zażenowany, że prezydent, premier, nie mówiąc już o ministrze obrony narodowej, realizują projekty biurokracji wojskowej, zlokalizowanej głównie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które to projekty trzeba będzie za kilka lat bardzo gruntownie przebudowywać - dodał lider SLD.

Miller uważa, że sami autorzy tej koncepcji przekonają się po kilku latach, że jest ona wadliwa i niesłuszna.

- Mogę się zobowiązać, że jeżeli w przyszłości Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie miał więcej do powiedzenia w Sejmie, to przywrócimy stan, który przez wiele lat był funkcjonalny i sprawdzał się (...). W Sejmie przyjmuje się ustawy, ale kiedy powstaje inna większość, można te ustawy głęboko nowelizować lub w ogóle je unieważniać - powiedział przywódca SLD.

Od 1 stycznia w armii obowiązuje nowy system dowodzenia, tj. dwa główne dowództwa zamiast dotychczasowych dowództw sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych; Sztab Generalny w zmienionej roli, taka sama struktura na czas pokoju i wojny.

W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, rozwiązanych z końcem roku, powstały dwa dowództwa połączone - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, odpowiedzialne za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju, oraz Dowództwo Operacyjne RSZ dowodzące (tak jak dotychczasowe Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych) wojskami wydzielonymi do misji zagranicznych i przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny.

Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne są reprezentowane przez swoje inspektoraty w Dowództwie Generalnym RSZ.

Nowe rozwiązanie stworzyło m.in. możliwość tego, by prezydent na wniosek premiera wskazywał osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów