PolskaMiller: Rosjanie traktują Polskę jako kraj nieobliczalny

Miller: Rosjanie traktują Polskę jako kraj nieobliczalny

Pomysł Gazociągu Północnego był inicjatywą
rosyjską, a Rosjanie traktowali Polskę jako kraj niestabilny i
nieobliczalny - powiedział w radiowej Trójce b. premier
Leszek Miller, powołując się na opinię b. kanclerza Niemiec
Gerharda Schroedera.

Miller: Rosjanie traktują Polskę jako kraj nieobliczalny
Źródło zdjęć: © AFP

07.12.2007 | aktual.: 07.12.2007 09:44

Niedawno spotkałem się z Gerhardem Schroederem w Berlinie (...) pytałem go o to, pytałem go również o to czy według niego, sprawa jest przesądzona. Odpowiedź padła taka: to była rosyjska inicjatywa, albowiem Rosjanie - przynajmniej w tamtym czasie, ale myślę, że teraz też - uważają, że Polska jest krajem niestabilnym i nieobliczalnym - powiedział Miller odnosząc się do pytania o genezę Gazociągu Bałtyckiego i powodów, z jakich omija on terytorium Polski.

B. premier zastrzegł, że próbuje "odtworzyć myślenie rosyjskie". Ale jeżeli takie były intencje Rosji to, jest to dla nas bardzo groźne, dlatego, że ten punkt widzenia został podzielony przez większość krajów europejskich, a zwłaszcza tych, które uznały ten projekt za bardzo dobry - zaznaczył.

To nie jest dobra nowina dla naszego kraju - podkreślił Miller.

Rosja i Niemcy w 2005 roku uzgodniły budowę gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku i omijającego Polskę. Gazociąg miałby zostać uruchomiony w 2010 roku i dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Niemcy argumentowały, że gazociąg zwiększy bezpieczeństwo energetyczne ich i całej Europy.

Równocześnie inne kraje, jak Litwa czy Polska, sprzeciwiały się projektowi, obawiając się, że stanie się on narzędziem wywierania politycznej presji. Szwecja także zgłaszała sprzeciw wobec projektu, obawiając się, że doprowadzi on do zwiększenia rosyjskiej obecności militarnej w regionie. Ze względów ekologicznych Szwecja domaga się także zmiany trasy Gazociągu Północnego.

Projektantem, a także operatorem rurociągu będzie rosyjsko- niemiecka spółka Nord Stream, której radą nadzorczą kieruje Gerhard Schroeder.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)