Trwa ładowanie...
d4diqay

Miller na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluxu dyskutowali w środę w Luksemburgu na temat przyszłości Unii Europejskiej, negocjacjach oraz wzajemnej współpracy. W szczycie uczestniczy premier Leszek Miller.

d4diqay
d4diqay

Jest to pierwsze spotkanie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluxu. Benelux, czyli Belgia, Holandia i Luskemburg, to trzy kraje, które zapoczątkowały integrację europejską. Natomiast Grupa Wyszehradzka czyli Polska, Czechy, Słowacja i Węgry to kraje kandydujące do wspólnoty. Rozmowy będą więc dotyczyły głównie rozszerzenia Unii.

Szczyt w Luksemburgu to także okazja do rozmowy o integracji europejskiej w gronie samej Grupy Wyszehradzkiej. Ostatnio coraz ostrzejsza jest konkurencja między czterema członkami Grupy i coraz bardziej zauważalne są dysproporcje między nimi.

Wynika to m. in. z tego, że Czechy i Węgry jako małe kraje szybciej prowadzą negocjacje i godzą się na liczne kompromisy w rokowaniach z Unią. Wzajemne relacje między Polską, Czechami i Węgrami nie są już tak dobre, jak przy staraniach o wejście do NATO. (and)

d4diqay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4diqay
Więcej tematów