Trwa ładowanie...

Militarna sobota w całej Polsce. MON wita wojska USA

Pokazy czołgów oraz okrętów, wojskowe orkiestry i musztra - w 16 miastach Polski resort obrony zaprasza na militarne festyny "Bezpieczna Polska". Tak MON wita w naszym kraju żołnierzy amerykańskiej brygady.
Share
Żołnierze amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej przekraczają polsko-niemiecką granice w Olszynie.
Żołnierze amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej przekraczają polsko-niemiecką granice w Olszynie.Źródło: PAP, Fot: Lech Muszyński
dfyzhqg

Oficjalne powitanie wojskowych z USA zaplanowano na godz. 14 w Żaganiu. Uroczystość poprzedzi piknik w centrum Żagania. Podobne imprezy, pod patronatem ministra obrony narodowej, w miastach wojewódzkich rozpoczną się w samo południe.

W Warszawie na Placu Piłsudskiego zaplanowano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pokaz musztry paradnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przedstawiciele Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego będą zbierać pieniądze na rzecz rodzin chrześcijańskich w Syrii.

W Gdyni piknik odbędzie się na Skwerze Kościuszki. Będzie można zwiedzać m.in. okręt ORP Błyskawica.

dfyzhqg

Pokazy musztry, uzbrojenia i koncerty orkiestr wojskowych przygotowano też w: Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Szczecinie, Opolu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie i Kielcach. Wszędzie będzie możliwość skosztowania wojskowej grochówki.

##Oficjalnie w Żaganiu

Wojskowych z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w Żaganiu powitają premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

Jak mówił minister obrony, obecność ciężkiej brygady, a od kwietnia - także wielonarodowego batalionu - to historyczne wydarzenie o strategicznym znaczeniu.

dfyzhqg

Pierwszych 250 Amerykanów przybyło przed tygodniem samolotami do Wrocławia. Przez kolejne dni wjeżdżały do Polski kolejne grupy i trafiały głównie do Żagania, gdzie będzie się mieściło dowództwo ciężkiej brygady. Czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley i haubice Paladin przyjechały w konwoju dwa dni temu.

Docelowo ciężka brygada będzie liczyła 3,5 tys, żołnierzy. Oprócz Żagania wojskowi z USA będą stacjonowali w Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

dfyzhqg

Podziel się opinią

Share
dfyzhqg
dfyzhqg
Więcej tematów