Milionerzy z Politechniki. Potężne dofinansowanie dla wrocławskich naukowców
Milionowe granty dla naukowców z Politechniki Wrocławskiej. W ramach trzech programów Narodowe Centrum Nauki doceniło łącznie 20 badaczy ze stolicy Dolnego Śląska.
Opus 8, Preludium 8 oraz Sonata 8 - w ramach tych trzech programów Narodowe Centrum Nauki wsparło 861 projektów badawczych. Łączna kwota grantów to 366 mln złotych, z czego 8,8 mln przypadło 20 naukowcom z Politechniki Wrocławskiej.
Największe wsparcie dostali badacze z programu Opus 8 – ponad 4,8 mln złotych, które mają posłużyć na projekty badawcze, w tym zakup lub stworzenie potrzebnej aparatury naukowo-badawczej. Najwyższe granty otrzymali uczeni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – dr inż. Marcin Motyka (ok. 1,4 mln) oraz dr hab. inż. Daoud Robert Iskander (1,2 mln), który prowadzi badania nad procesem starzenia.
Program Preludium skierowany jest do osób młodych, rozpoczynających dopiero swoją karierę naukową i nie posiadających jeszcze stopnia doktora. W tym roku wsparcie otrzymało siedmioro inżynierów z Politechniki Wrocławskiej i podobnie jak w przypadku programu Opus, najwyższe granty przypadły młodym uczonym z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Łączna kwota dofinansowania dla wspomnianej siódemki to ok. 730 tys. złotych.
Sonata to program dla młodych naukowców, którzy w przeciwieństwie do programu Preludium, noszą już tytuł doktora. 3,3 mln złotych trafiło do szóstki młodych doktorów z PWr., z których aż troje reprezentuje Wydział Chemiczny.
- Politechnika Wrocławska od kilku lat jest liderem wśród uczelni technicznych w pozyskiwaniu środków na badania podstawowe, w tym ważnych dla rozwoju nauki pionierskich badań. Niezmiernie cieszy fakt, że młodzi naukowcy skutecznie i w dużej liczbie aplikują o granty. Z tak wielkim potencjałem naukowo-badawczym Politechnika ma przed sobą przyszłość – mówi WP Rafał Pawełczak, Dyrektor Działu Zarządzania Projektami Politechniki Wrocławskiej.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .