Trwa ładowanie...

Milion od aferzystów dla byłego wiceministra? TVP Info ujawnia kulisy sprawy

Były wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski w rządzie PO-PSL miał otrzymać milion złotych od firmy podejrzanej o udział w mafii paliwowej. Przelewu dokonano w dniu, gdy zostali zatrzymani organizatorzy przestępczego procederu wyłudzania VAT - informuje TVP Info. Były wiceminister, a dziś adwokat Michał Królikowski, doradzający m.in. prezydentowi ws. projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, nie chce zdradzić śledczym numeru konta, na którym mają być pieniądze.

Milion od aferzystów dla byłego wiceministra? TVP Info ujawnia kulisy sprawyŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d27hw0n

Wątek przelewów na rzecz kancelarii byłego wiceministra co najmniej od połowy roku badają Centralne Biuro Śledcze Policji i prokuratura w Białymstoku. Śledczy przyglądają się sprawie od 2015 r. Paliowe spółki i firmy wyłudziły - zdaniem prokuratorów - 700 mln zł. Kilku adwokatów reprezentujących podejrzanych miało otrzymać duże przelewy. Zarzuty postawiono 15 osobom, część jest w areszcie - donosi TVP Info, które pisało o aferze już 8 września.

Gdy prokuratura zaczęła badać podejrzane przelewy, Królikowski sam zatelefonował do Centralnego Biura Śledczego Policji. Zrobił to w lipcu, pół roku po tym, jak pieniądze firmy podejrzewanej o wyłudzanie VAT miały trafić na konto jego kancelarii.

Adwokat mówił portalowi na początku września, że od ponad roku nie reprezentuje spółki zamieszanej w aferę. Według byłego wiceministra sprawiedliwości 200 tys. zł z otrzymanego miliona to jego honorarium, a reszta – czyli 800 tys. – to "depozyt”. Ta ostatnia suma miałaby służyć pokryciu kosztów postępowań przygotowawczych, kar czy poręczeń majątkowych wobec podejrzanych.

- Przygotowałem swoją żonę i dzieci na to, że mogę być zatrzymany - mówił RMF FM prof. Michał Królikowski. Bliskim współpracownikiem prezydenta interesuje się prokuratura. Królikowski jest przekonany, że jest to próba zdyskredytowania prezydenta i jakości przygotowywanych przez niego ustaw reformujących sądy.

Źródło: TVP Info,RMF FM

d27hw0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27hw0n
Więcej tematów