Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
Puls BiznesuIAR

Miliard nie wystarczy na "schetynówki"

Samorządy wnioskowały o 1,7 miliarda złotych dotacji na przebudowę dróg lokalnych. Wiele projektów zostanie jednak na papierze - informuje "Puls Biznesu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miliard nie wystarczy na "schetynówki"
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)

Dziennik przypomina, że do tej pory rządowe pieniądze na lokalne drogi, tak zwane "schetynówki", płynęły w dość ograniczonym stopniu. Do powiatów i gmin trafiało rocznie 200 - 250 milionów zł. Maksymalnie 500 milionów. Teraz pieniędzy jest znacznie więcej.

Rząd PO - PSL przeznaczył do podziału miliard złotych, który "znalazł" w kasie Lasów Państwowych - przypomina "Puls Biznesu". W roku wyborczym to jednak i tak za mało. Wnioski o dofinansowanie modernizacji dróg (pokrywające 50 proc. kosztów) wpływały lawinowo.

Kilka dni temu wojewodowie opublikowali wstępne listy rankingowe. Samorządowcy wnioskowali o 1,73 miliarda złotych pomocy. Najwięcej szans na dotacje mają gminy i powiaty na Śląsku. Tam rządowe pieniądze pokrywają ponad 87 proc. zapotrzebowania lokalnych włodarzy. Najgorzej jest na Pomorzu i Mazowszu, gdzie funduszy wystarczyło jedynie na pokrycie odpowiednio 40,9 i 45,6 procent zapotrzebowań.

Mimo niespełnienia wszystkich oczekiwań samorządowcy są zadowoleni ze zwiększenia dotacji. Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich podkreśla, że dzięki miliardowemu wsparciu ruszą inwestycje za 2 miliardy złotych. Jak dodaje, w tym roku nie będzie ryzyka, iż nie wykorzysta się pełnej puli dotacji ze "schetynówek".

Zobacz również wideo: nowy cel polskiej policji? "Migający"

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów