Trwa ładowanie...

Mikołajki 2023. Kiedy wypadają? Czy to dzień wolny?

Już niebawem rozpocznie się grudzień, co oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się mikołajki. Na dzień ten czekają zarówno najmłodsi, jak również dorośli. Czy jest to kolejne ze świąt ustawowo wolnych? W wielu miejscach zorganizowane zostaną okolicznościowe wydarzenia.

Kiedy wypadają mikołajki? Czy to dzień wolny?Kiedy wypadają mikołajki? Czy to dzień wolny?Źródło: Pixabay
d4g3ozv
d4g3ozv

Mikołajki to zwyczajowa nazwa dnia Świętego Mikołaja, czyli wspomnienia biskupa Miry. Święto to obecnie jest głęboko zakorzenione w kulturze masowej i jest obchodzone w komercyjny sposób. Czy jest to dzień wolny od szkoły? Co z pracownikami?

Dzień św. Mikołaja? Kiedy mikołajki 2023?

Mikołajki każdego roku wypadają w tym samym terminie - 6 grudnia. Święto to było obchodzone we wspomnianym dniu już w IX wieku, jako uroczystość ku czci Mikołaja z Miry, biskupa żyjącego na przełomie III i IV wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Listy do świętego Mikołaja. Jedno dziecko ma wyjątkową prośbę

Zgodnie z legendą, święty Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny z Patary i wsławił się pomocą biednym i potrzebującym. Początkowo to właśnie taki obraz Mikołaja z Miry - hojnego kapłana dbającego o słabszych, był obecny w przekazach. W późniejszym czasie wspomnienie świętego zaczęło być powiązane z przekazywaniem drobnych upominków najmłodszym. Obecnie święto to jest obchodzone w większości krajów na świecie - głównie w komercyjnej formie.

d4g3ozv

Czy mikołajki to dzień wolny od pracy i nauki?

Mikołajki aż do XIX wieku były w Polsce dniem wolnym od pracy i nauki. Stanowiły również ważne święto kościelne. Kilka lat po Soborze Watykańskim II - w 1969 roku - Kościół katolicki zrewidował jednak część uroczystości, ustanawiając dzień świętego Mikołaja wspomnieniem dobrowolnym.

Wypadające 6 grudnia mikołajki obecnie nie są również dniem wolnym od pracy i nauki. W wielu szkołach zorganizowane zostaną jednak okolicznościowe zajęcia w tym również te, poświęcone mikołajkowym tradycjom, przez co porządek odbywających się tego dnia zajęć lekcyjnych może zostać zmieniony. Dniami wolnymi w grudniu będą natomiast pierwszy oraz drugi dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 oraz 26 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g3ozv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3ozv
Więcej tematów