Trwa ładowanie...

Czy mikołajki 2022 są dniem wolnym? 6 grudnia to szczególny dzień

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. To dzień, na który czekają zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Czy 6 grudnia jest dniem wolnym od pracy i szkoły? W wielu miejscach tradycje mikołajkowe będą obchodzone w szczególny sposób.

Czy mikołajki są wolne od szkoły i pracy? Na 6 grudnia czekają dzieci i dorośliCzy mikołajki są wolne od szkoły i pracy? Na 6 grudnia czekają dzieci i dorośliŹródło: East News, fot: Stanislaw Bielski/REPORTER
dmp1qtj
dmp1qtj

Mikołajki to regularnie obchodzona tradycja, której korzenie sięgają średniowiecza. 6 grudnia wspominany jest święty Mikołaj, biskup z Miry, który — według źródeł — zmarł właśnie tego dnia. Współczesne mikołajki przybrały komercyjną formę - zwyczaj obdarowywania się prezentami został rozpowszechniony na całym świecie, stanowiąc wydarzenie, na które czeka wiele osób.

Czy 6 grudnia jest wolne?

Kult świętego Mikołaja, biskupa Miry przez wieki był w Kościele katolickim oraz prawosławnym powszechnie praktykowany. W Polsce aż do XIX wieku 6 grudnia był dniem wolnym od pracy i nauki. W 1969 roku, kilka lat po Soborze Watykańskim II, zrewidowano jednak część świąt kościelnych. 6 grudnia przestał być dniem świątecznym - papież Paweł VI zdecydował, że wspomnienie św. Mikołaja będzie od tego czasu wspomnieniem dobrowolnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Listy do świętego Mikołaja. Jedno dziecko ma wyjątkową prośbę

W 2022 roku 6 grudnia przypada we wtorek. Chociaż mikołajki — obok świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra — są jedną z okazji, na którą w grudniu czeka wiele osób, dzień ten nie jest wolny pracy ani zajęć dydaktycznych. W wielu szkołach organizowane są jednak specjalne zajęcia, poświęcone mikołajkowym tradycjom i dzieleniu się drobnymi upominkami. O tym, jak w tym dniu będą przebiegały zajęcia, decydują poszczególni nauczyciele.

dmp1qtj

Dni wolne w grudniu

Do końca 2022 roku pozostały zaledwie 2 dni ustawowo wolne od pracy. To święta Bożego Narodzenia, wypadające 25 i 26 grudnia. W tym roku przypadną one w niedzielę i poniedziałek - będzie to więc ostatni, tegoroczny długi weekend. Wypadająca w sobotę Wigilia, dla wielu osób również będzie wolna. Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, 24 grudnia sklepy będą otwarte tylko do godziny 14:00.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmp1qtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmp1qtj
Więcej tematów