Trwa ładowanie...

Mija trzydzieści lat od odkrycia AIDS

Trzydzieści lat od identyfikacji wirusa HIV przez badaczy z Instytutu Pasteura w Paryżu najwięksi specjaliści zajmujący się AIDS zebrali się we wtorek w stolicy Francji na poświęconym chorobie międzynarodowym sympozjum.

Share
Mija trzydzieści lat od odkrycia AIDS
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
ds5qy6n

Celem spotkania - jak podkreślili - jest określenie nowych wyzwań, stojących przed medycyną: dyskusja o szczepionkach, wczesnej terapii, zrozumienie problemu remisji choroby. Sympozjum trwa do czwartku.

- Jesteśmy być może nieco szaleni, ale spodziewamy się prewencyjnej szczepionki w ciągu trzech, czterech, pięciu, sześciu, czy siedmiu lat - twierdzi cytowany przez AFP amerykański wirusolog Robert Gallo, współodkrywca HIV.

- Dokonaliśmy ogromnego postępu w kwestii przeciwciał, które atakują proteiny zewnętrznego płaszcza wirusa (...). To nam daje nadzieję - dodał Gallo.

ds5qy6n

Amerykański immunolog, dyrektor Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie Anthony Fauci powiedział, że trwają prace nad rozpoznaniem przeciwciał zdolnych zneutralizować HIV i ich potencjału w rozwoju szczepionki.

Wirusa zespołu nabytego braku odporności powodującego AIDS odkryli w 1983 roku francuscy wirusolodzy: Luc Montagnier i Francoise Barre-Sinoussi. Rok później niezależnie od nich HIV wyizolował w USA Robert Gallo.

W 2008 roku Montagnier i Barre-Sinoussi za swoją pracę zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

ds5qy6n

Podziel się opinią

Share
ds5qy6n
ds5qy6n
Więcej tematów