Migdałki ułatwiają zakażenie wirusem HIV
Migdałki mogą ułatwiać zakażenie wirusem HIV
podczas karmienia piersią oraz seksu oralnego - informuje "New
Scientist".
Niki Moutsopoulos z amerykańskiego National Institute of Dental and Craniofacial Research w Bethesda przeprowadziła badania tkanek pobranych od pacjentów dentystycznych przy okazji wykonywania u nich koron na zęby oraz badania migdałków ośmiu osób (usunięto je, bo powodowały bezdech senny)
.
Okazało się, że około 12% komórek migdałków zawiera białko CD4, co świadczy o dużej wrażliwości na zakażenie HIV. Dla porównania CD4 występowało tylko w 4% komórek dziąseł. Aktywność ułatwiającego infekcję genu CXCR4 w migdałkach była 11 razy większa niż w dziąsłach.
W XX wieku w wielu krajach migdałki usuwano dzieciom rutynowo. Obecnie uważa się to za szkodliwe działanie, ponieważ migdałki są pierwszą linią obrony przed infekcjami. Naukowcy podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV podczas seksu oralnego jest zbyt małe, aby z tego powodu usuwać migdałki.
O ile do zakażenia dochodzi przy jednym na 200 do 100 kontaktów genitalnych, to w przypadku seksu oralnego 1 zakażenie przypada na 2500 kontaktów. Dobrym zabezpieczeniem są prezerwatywy.