Mieszkanie przy autostradzie zwiększa zwapnienie naczyń
Duże natężenie ruchu drogowego w
pobliżu miejsca zamieszkania jest jednym z czynników wpływających
na rozwój stwardnienia (zwapnienia) tętnic, które prowadzi do
zawałów i udarów mózgu - wynika z raportu niemieckich lekarzy.
Ryzyko zwapnienia tętnic związane z zamieszkiwaniem w pobliżu ruchliwej ulicy jest prawdopodobnie nieco większe od ryzyka związanego z biernym paleniem - powiedziała agencji Reutera doktor Barbara Hoffmann z kliniki uniwersyteckiej w Essen.
Główna autorka raportu zastrzegła, że osoby narażone na choroby serca powinny jednak zwracać uwagę przede wszystkim na dobrze udokumentowane czynniki ryzyka, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i siedzący tryb życia.
Niemniej miejscy planiści powinni mieć świadomość, że taki związek istnieje i pamiętać o tym, kiedy w grę wchodzi planowanie budowy nowych budynków i dróg - powiedziała.
"W dotychczasowych badaniach wskazywano już na zanieczyszczenie powietrza drobnymi cząsteczkami jako czynnik zwiększający ryzyko ataku serca, ale jest mało dowodów na to, czy jest ono wynikiem krótkiej czy też długotrwałej ekspozycji" - napisała Hoffman w artykule w lipcowym numerze medycznego czasopisma "Circulation".
Aby lepiej zrozumieć tę zależność, badacze zajęli się zwapnieniem naczyń wieńcowych, które może być dokładnym wskaźnikiem diagnostycznym; pozwala ono przewidzieć m.in., kiedy może dojść do zawału. Mierzy się je dzięki tomografii komputerowej.
Zespół Hoffmann badaniami objął 4 494 osoby z trzech wielkich miast w przemysłowym zagłębiu Ruhry. Ekspozycję uczestników badań na zanieczyszczenie pyłami oceniano na podstawie ich adresu zamieszkania z uwzględnieniem odległości mieszkania od najbliższej dużej drogi. Wysoki stopień zwapnienia naczyń wieńcowych określono jako 75 percentyli.
Ryzyko rosło w zależności od odległości od większego skrzyżowania: im bliżej niego mieszkała osoba badana, tym wyższe było u niej ryzyko zwapnienia. W porównaniu z ludźmi mieszkającymi co najmniej 200 metrów od ruchliwej drogi, mieszkający od niej w odległości 101-200 metrów wykazywali o 8% wyższy stopień zwapnienia. W przypadku odległości 51-100 metrów ryzyko to było o 34% wyższe, natomiast u mieszkających o 50 metrów od drogi wzrastało do 63%.
Zespół Hoffmann zamierza kontynuować badania i przez pięć lat śledzić stan badanych, aby przekonać się, czy mieszkanie obok ruchliwych arterii drogowych przyspiesza proces wapnienia naczyń.