Trwa ładowanie...

Mieszkańcy zdecydowali: nie chcą siłowni wiatrowych w okolicy Słupska

Mieszkańcy wsi Redęcin i Gać koło Słupska w referendum odrzucili pomysł zbudowania w regionie siłowni wiatrowych. W pobliżu wsi miało powstać sześc wiatraków, o wysokości ponad 100 metrów.

Share
Mieszkańcy zdecydowali: nie chcą siłowni wiatrowych w okolicy Słupska
Źródło: Radio Gdańsk/Przemysław Woś
d20appx

- Gmina straci na tym pół miliona złotych z podatku od nieruchomości, ale wyniki głosowania uszanuje - powiedziała w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Mieszkańcy w większości sprzeciwili się budowie siłowni wiatrowych. - Wiatraki miały stanąć 500 metrów od domów. To hałas i zniszczony krajobraz. W pobliżu mamy zabytkowe Swołowo. Jak by to wyglądało? Tu atrakcje turystyczne, a obok te siłownie. Większość ludzi była zdecydowanie na nie. Nikt tu nie obiecywał żadnych extra inwestycji, ale wiatraki zdecydowanie nie są nam potrzebne - tłumaczyli mieszkańcy wsi.

d20appx

W Redęcinie przeciw budowie wiatraków głosowały 72 osoby, "za" były dwie. We wsi Gać na "nie" głosowały 52 osoby, a pięć było "za".

- Cieszy mnie wysoka frekwencja w tym głosowaniu. Udział w referendum wzięło ponad 50 proc. uprawnionych do głosowania. To bardzo dobry wynik, ale efektem głosowania nie jestem zaskoczona. Takie sygnały były już na zebraniach wiejskich i to potwierdziło, że ludzie są przeciw. Teraz, zgodnie z umową z mieszkańcami, przygotuję projekt uchwały o zapisach w planach zabraniających budowy siłowni wiatrowych. Ostateczna decyzja należy jednak do rady gminy - dodała wójt gminy wiejskiej Słupsk.

W pobliżu wsi miało powstać sześć wiatraków, każda z siłowni miała mieć ponad 100 metrów wysokości.

Źródło: Radio Gdańsk

d20appx

Podziel się opinią

Share
d20appx
d20appx
Więcej tematów