Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Liberii protestują przeciwko ciałom ofiar Eboli na ulicach

Liberyjczycy protestowali w Monrowii przeciwko temu, że władze nie zajmują się ciałami zmarłych porzucanych na ulicach z obawy przed zarażeniem się wirusem Ebola. Epidemia gorączki krwotocznej zabiła już ponad 820 osób w zachodniej Afryce.
Share
Liberia walczy z Ebolą
Liberia walczy z EboląŹródło: PAP/EPA, Fot: Ahmed Jallanzo
d3fbwne

Kilkadziesiąt osób blokowało główne ulice Monrowii, gdzie od weekendu pojawiają się barykady - pisze agencja AFP.

- Żaden samochód tędy nie przejedzie, dopóki rząd nie zabierze ciał, które od czterech dni zalegają w domach - powiedziała jedna z uczestniczek demonstracji w dzielnicy Duala, 56-letnia Kamara Fofana. Dodała, że w tej dzielnicy na zachodzie Monrowii dotychczas zmarły cztery osoby zarażone wirusem Ebola. - Nikt ich nie pogrzebał, bo rząd powiedział nam, że nie można dotykać zwłok - dodała Fofana. Kobiecie nie udało się dodzwonić na specjalny numer alarmowy uruchomiony przez ministerstwo zdrowia.

W centrum stolicy inna uczestniczka demonstracji Miatta Myers opowiadała, że także nie była w stanie połączyć się z tym numerem, gdy jej matka zaczęła wymiotować. Po kilka dniach matka zmarła. - Od pięciu dni jej ciało jest w naszym domu - wyjaśniła Myers.

d3fbwne

Epidemia krwawej gorączki

W Liberii, obok Gwinei i Sierra Leone, panuje obecnie bezprecedensowa epidemia gorączki krwotocznej. W Liberii, Gwinei, Sierra Leone i Nigerii od początku roku do końca lipca zmarło na tę chorobę ponad 820 osób.

Liberyjska prezydent Ellen Johnson-Sirleaf podjęła drakońskie działania, aby zahamować rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa. W ubiegłym tygodniu nakazała zamknięcie wszystkich szkół oraz wszystkich targów na terenach przygranicznych. Johnson-Sirleaf ogłosiła też kwarantannę w niektórych miejscowościach, do których dostęp będą mieli jedynie pracownicy służby zdrowia. Władze nakazały obywatelom korzystanie ze specjalnego numeru telefonu, by wzywać służby po ciała ofiar. Zajmują się tym głównie żołnierze, których było widać w niektórych dzielnicach - pisze AFP.

Odpowiedź władz

W związku ze skargami mieszkańców, krytykującymi fakt, że wiele porzuconych przez przeciążone służby zdrowotne ciał zalega na ulicach i w domach, wiceminister zdrowia Tolbert Nyensuah zapewnił, że rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by temu zapobiec.

d3fbwne

W weekend "pochowaliśmy 30 osób w zbiorowej mogile poza miastem" - powiedział. Dodał, że tereny te zostały kupione specjalnie po to, by grzebać ofiary wirusa Ebola.

Wirus ten przenosi się przez krew i płyny ustrojowe; niebezpieczne jest też także dotykanie ciała osoby, która zmarła na gorączkę krwotoczną. Śmiertelność wśród osób zarażonych w chwili obecnej ocenia się na 55 proc. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

d3fbwne

Podziel się opinią

Share
d3fbwne
d3fbwne
Więcej tematów