Trwa ładowanie...
d1y2foo

Mieszkać oszczędnie w domach ogrzewanych słońcem

d1y2foo

Naukowcy niemieccy z Instytutu Słonecznych Systemów Energetycznych skonstruowali dom wykorzystujący energię słoneczną, który zużywa w przeliczeniu zaledwie 1 litr oleju opałowego na metr kwadratowy. Z obliczeń wynika, że siedem tego typu szeregowców w miejscowości Neuenburg nad Renem zużyło w ostatnim okresie grzewczym jedynie 10% energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania "zwykłych" domów energooszczędnych.

Budynek czerpie energię słoneczną poprzez okna i fasady. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania takiego domu jest zastosowanie odpowiedniego sytemu ociepleń oraz kontrolowanie przepływów powietrza w mieszkaniu, które powiązane jest z odzyskiwaniem ciepła.

Ogrzewanie doprowadzane jest do wnętrza razem ze świeżym powietrzem. Ważnym źródłem ciepła w całym systemie jest zużyte powietrze, które odprowadzane jest na zewnątrz. Zanim to się jednak stanie, musi ono przejść przez wymiennik i pompę cieplną, gdzie oddaje prawie całą energię cieplną. Do podgrzewania wody wykorzystywana jest energia słoneczna uzupełniana siłą pompy cieplnej. (kar)

d1y2foo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y2foo
Więcej tematów