Międzynarodowy Dzień Tybetu przy okazji urodzin Dalajlamy XIV
Tybetańczycy na uchodźstwie świętowali 77. urodziny swego przywódcy Dalajlamy XIV. Przy tej okazji w całym świecie, w tym w Polsce, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tybetu. Instytut Lecha Wałęsy zaapelował o sprawiedliwość dla tego kraju.
Powołując się na badania organizacji New Freedom House, instytut Wałęsy podkreśla, że Tybet wciąż znajduje się na liście krajów i terytoriów będących pod rządami najbardziej opresyjnych reżimów świata.
"Dlatego też wspólnie apelujemy do polskich instytucji rządowych o zdecydowane działania wobec władz Chińskiej Republiki Ludowej, mające na celu wprowadzenie zasad praworządności konstytucyjnej, wolności słowa, wyznania oraz poglądów oraz zagwarantowanej w konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej autonomii w Tybecie" - napisano w komunikacie Instytutu Lecha Wałęsy.
Urodziny Dalajlamy XIV tłumy Tybetańczyków i ich sympatyków uczciły w indyjskiej Dharamśali, w północnych Indiach. To właśnie w tym mieście znajduje się stolica tybetańskich władz na uchodźstwie.
Główne uroczystości odbywały się pod świątynią dalajlamów Tsuglagkhang. Dalajlama XIV podziękował tam rządowi Indii za przyjęcie około 100 tysięcy tybetańskich uchodźców. Powitał też liczną grupę swych sympatyków.
Dalajlama XIV mieszka w Dharamśali od 1959 roku, gdy uciekł z Tybetu po upadku powstania przeciwko Chińczykom. Działacze na rzecz wolnego Tybetu twierdzą, że od tego czasu drastycznie stłumiono kulturę tybetańską, a tysiące Tybetańczyków znalazło się w chińskich więzieniach, gdzie są głodzeni i poddawani torturom.
Tymczasem Chiny twierdzą, że Tybet przeżywa obecnie "swój najlepszy okres historycznego rozwoju, postępu ekonomicznego i społecznego oraz dobrych rządów i harmonii w społeczeństwie".
Dalajlama XIV urodził się 6 lipca 1935 roku w północno-wschodnim Tybecie jako Lhamo Thondup. W wieku dwóch lat, zgodnie z tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.
Od ponad pięćdziesięciu lat głosi ideę pokojowej walki o prawa swojego narodu, jest orędownikiem praw człowieka, powszechnej odpowiedzialności oraz pokoju. W 1989 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodę Nobla.