PolskaMiędzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci

Z inicjatywy Światowej Koalicji Przeciwko
Karze Śmierci (World Coalition against the Death Penalty) piątek
ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Przeciwko Karze Śmierci. W
ponad dwudziestu krajach na pięciu kontynentach odbędą się w tym
dniu akcje i kampanie informacyjne.

Amnesty International organizuje w stolicy specjalny pokaz filmów poruszających temat kary śmierci. O godzinie 18.00 w kinie "Kultura" rozpocznie się projekcja filmów: "Krótkie życie" ("The life of David Gale") oraz "Krótki filmu o zabijaniu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Po seansach będzie można podpisać petycje dotyczące łamania praw człowieka na świecie, m.in. w obronie osób skazanych na karę śmierci.

W Polsce ostatni wyrok śmierci wykonano w 1988 roku. Od 1992 obowiązywało moratorium na jej wykonanie. Uchwalony w 1997 roku kodeks jako najwyższy wymiar kary przewidywał dożywocie. W 2000 roku Polska ratyfikowała protokół do Europejskiej Karty o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, zobowiązując się do niestosowania kary śmierci.

Do krajów, które nie przewidują kary śmierci za jakiekolwiek przestępstwa, należą m.in. Australia, Austria, Francja, Niemcy, Liechtenstein, Hiszpania, Włochy, Watykan, Wenezuela, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Irlandia, Węgry i Grecja.

Kara śmierci jest przewidziana i wykonywana m.in. w Chinach, na Kubie, w Indiach, Iranie, Korei, Stanach Zjednoczonych, Somalii, Pakistanie, Rosji i Libii.

Zwolennicy kary śmierci przekonują, że świadomość jej istnienia odstrasza potencjalnych przestępców. Abolicjoniści są zdania, że ważna jest nie tyle sama kara, ile jej nieuchronność. Przeciwnicy kary śmierci określają ją jako przedpotopową i niehumanitarną, sugerując, że jest rodzajem "zemsty".

Światowa Koalicja Przeciwko Karze Śmierci jest efektem Światowego Kongresu do Walki z Karą Śmierci, który odbył się w Strasburgu w czerwcu 2001 roku. Koalicja skupia ponad dwadzieścia organizacji pozarządowych i międzynarodowych, w tym organizacje praw człowieka, zrzeszenia adwokatów, związki zawodowe.(iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)