Trwa ładowanie...
d49xvbw

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli – 18 lipca 2018

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku. W tę rocznicę Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli w dowód uznania za jego wkład do kultury pokoju i wolności oraz działalność na rzecz praw człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nelson Mandela (Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli  18.07.2018)
Nelson Mandela (Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli 18.07.2018) (Getty Images)
d49xvbw

Nelson Mandela w młodości

Nelson Mandela przyszedł na świat w Transkei, w RPA. Dorastał wśród członków plemienia Thembu będąc synem tamtejszego wodza. Był pierwszą osobą w swojej rodzinie, która ukończyła szkołę, a co więcej podjął studia na Wydziale Prawa. Jako młody chłopak Nelson Mandela był świadomy trudnej sytuacji panującej w jego kraju. Zasłynął jako jeden z przywódców ruchu przeciwko apartheidowi dążąc do tego, żeby ciemnoskórzy mieszkańcy Republiki Południowej Afryki mieli równe prawa z innymi obywatelami kraju. Angażował się zarówno w kwestie polityczne, jak i gospodarcze stawiając sobie za główny cel poprawę jakości życia rodaków.

Działalność Nelsona Mandeli na rzecz rodaków

d49xvbw

Nelson Mandela nigdy nie popierał przemocy. W 1950 roku stanął na czele pokojowej jednostki znanej jako Afrykański Kongres Narodowy, a po brutalnym stłumieniu protestu w Shapeville stanął na czele „Włóczni Narodu”. Choć była to organizacja zbrojna, Nelson Mandela dążył do tego, aby jej członkowie nie nadużywali przemocy. Mieli ograniczać się do działalności sabotażowej, która miała przykuć uwagę innych państw i uświadomić w kwestii problemów z jakimi borykali się ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki.

Nelson Mandela w więzieniu

Niestety, w 1964 roku Nelson Mandela został skazany na dożywotnie więzienie przez rasistowskie władze RPA, które zarzuciły mu zdradę stanu. Cela, w której spędził 27 lat, była bardzo małych rozmiarów. Nelson Mandela sypiał w niej na słomianej macie, za okrycie mając jedynie stare, wytarte koce. Więzienie opuścił dopiero w 1990 roku.

Nelson Mandela jako prezydent i działacz społeczny

W roku 1994 Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Po pięciu latach prezydentury Nelson poświęcił się działalności na rzecz najuboższych, wykluczonych oraz ofiar AIDS. Wspierał wszelkie projekty związane edukacją oraz niesieniem pomocy chorym.

d49xvbw

Ostatnie lata życia Nelsona Mandeli

W 2004 Nelson Mandela zdecydował się wycofać z życia publicznego poświęcając swój czas najbliższym. Zmarł 5 grudnia 2013 roku w swym domu w Johannesburgu, po długotrwałym zmaganiu z infekcją płuc. O sprawiedliwość społeczną walczył przez 67 lat. Obecnie Nelson Mandela stanowi ikonę boju o sprawiedliwość dla „wykluczonych”.

d49xvbw

Podziel się opinią

Share

d49xvbw

d49xvbw
Więcej tematów