Międzynarodowy dzień kropki. Kiedy wypada święto kreatywności?
Rokrocznie, 15 września niemal na całym świecie obchodzony jest dzień kropki. To święto kreatywności, odwagi i współpracy. Tego dnia w wielu szkołach podstawowych i przedszkolach uczniowie tworzą prace, których motywem przewodnim jest kropka.
15.09.2022 09:47
Pierwsze obchody święta kropki odbyły się w 2009 roku. Obecnie International Dot Day jest obchodzony przez miliony osób w ponad 196 krajach na świecie, w tym także w Polsce.
International Dot Day - święto, które pochwala kreatywność
Jak pokazują badania, łączące ekspresję twórczą z kreatywnością, swoboda i otwartość stanowią klucz do powstawania nietuzinkowych konceptów. Podczas dnia kropki świętowana jest więc kreatywność i współpraca. Święto to obchodzone jest zarówno przez najmłodszych, jak również dorosłych - jego celem jest przypomnienie o wartości odwagi, potencjału twórczego i społeczności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień kropki - historia
Święto ma początek w wydanej w 2003 roku książki "The Dot" autorstwa Petera H. Reynoldsa. To historia dziewczynki, która uwierzyła w siebie dzięki nauczycielce plastyki. Ta zachęciła bohaterkę książki spełnienia swojego marzenia o malowaniu, słowami "Postaw kropkę i zobaczymy, co się stanie". Książka odniosła ogromny sukces i została przetłumaczona na ponad 20 języków. Sześć lat później po raz pierwszy obchodzono Dzień Kropki.
Dzień kropki - jak obchodzić to święto?
Chociaż przez wiele osób Dzień kropki uznawany jest za święto obchodzone przez dzieci, w jego obchodach mogą także wziąć czynny udział dorośli. Głównym elementem dnia kropki są zajęcia, podczas których powstają place plastyczne. Ich motywem przewodnim jest prosty znak interpunkcyjny. Dzień kropki ma nawet dedykowaną stronę internetową, na której znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, dzieci i rodziców.