Dzień liczby Pi – święto matematyków i fizyków. Skąd wywodzi się dzień liczby Pi i jak go obchodzić?

Dzień liczby Pi (14 marca) to święto międzynarodowe, które w Polsce i Europie dopiero zdobywa sławę. Dzień liczby Pi o wiele huczniej obchodzony jest w USA. Tam również powstała tradycja jego obchodzenia.

Dzień liczby Pi – święto matematyków i fizyków. Skąd wywodzi się dzień liczby Pi i jak go obchodzić?
Źródło zdjęć: © iStock.com

14.03.2019 15:36

Dzień liczby Pi – historia nietypowego święta

Dzień liczby Pi jest obchodzony od 1988 roku. Święto to narodziło się w USA, a dokładniej w San Francisco. Jego pomysłodawcą był amerykański fizyk Larry Show. Pierwszy Dzień Pi w historii obchodzony był 14 marca 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

Dzień Liczby Pi nie ma przypadkowej daty. Każdego roku jest to 14 marca, ponieważ w USA dzień ten zapisuje się „3.14”, czyli dokładnie tak, jak wygląda dziesiętne rozwinięcie liczby Pi.

Dzień liczby Pi – jak świętować?

Dzień liczby Pi nie jest w Polsce zbyt popularny, jednak z każdym rokiem przybywa związanych z nim inicjatyw. Uniwersytety, matematycy oraz fizycy z okazji dnia liczby Pi urządzają konferencje, oraz wykłady tej wyjątkowej stałej matematycznej.

W USA w Dzień liczby Pi amerykanie uwielbiają jeść pizzę oraz placki jabłkowe. Ma to związek z wymową tych słów w języku angielskim. Jest ona bardzo podobna do słowa Pi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)