Trwa ładowanie...
d1y1sck

Międzynarodowy Dzień Amber Alert, w Polsce znany jako Child Alert

13 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Amber Alert, w Polsce znany jako Child Alert. To uruchomiony m.in. przez polską policję system, dzięki któremu w chwili zaginięcia dziecka informacje o tym są natychmiast rozpowszechniane w mediach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Międzynarodowy Dzień Amber Alert, w Polsce znany jako Child Alert
(PAP, Fot: Marek Zakrzewski)
d1y1sck

Amber Alert powstał w USA po tym, gdy w 1996 roku porwana i brutalnie zamordowana została dziewięcioletnia Amber Hagerman. Mieszkańcy Arlington w Teksasie, skąd pochodziła dziewczynka, doprowadzili do utworzenia AMBER, czyli America's Missing Broadcast Emergency Response, systemu szybkiej informacji o zaginionych dzieciach, wykorzystującego rożne dostępne media, takie jak np.: telewizja, internet, radio, tablice reklamowe, elektroniczne znaki drogowe, telefonia komórkowa.

Stało się to inspiracją do zainicjowania podobnych systemów, które obecnie funkcjonują pod różnymi nazwami w każdym stanie w USA oraz w kilkunastu krajach Unii Europejskiej oraz na terenie Kanady i Meksyku. 20 listopada 2013 roku uzyskanie gotowości operacyjnej systemu pod nazwą Child Alert ogłosiła także Polska. System, którego ważnym elementem jest bezpłatny ogólnopolski numer alarmowy 995, będzie obsługiwany przez ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Rodzice, którym zaginęło dziecko, jak najszybciej informują o tym policję, a ta podejmuje decyzję, czy uruchomić Child Alert. O tym, czy system w konkretnym przypadku zostanie uruchomiony, decydują okoliczności zaginięcia dziecka. Tak się dzieje np., gdy dziecko musi przyjmować leki lub zostało uprowadzone i grozi mu niebezpieczeństwo.

d1y1sck

Jak dotąd w Polsce jeszcze nie zdecydowano o wykorzystaniu Child Alert.

Jak tłumaczył komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, w sytuacji, kiedy zaginie dziecko, należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997 lub kontaktować się z najbliższą jednostką policji. W ramach systemu, po ogłoszeniu alertu o zaginięciu dziecka, automatycznie będzie też uruchamiany numer 995, pod którym będzie można zgłaszać informacje dotyczące poszukiwanych dzieci, aby policja na bieżąco mogła je weryfikować.

Także w Polsce partnerami systemu są firmy, które mogą publikować takie komunikaty, przede wszystkim media. Informacje mają ukazywać się m.in. w internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej - tablicach i ekranach w autobusach, na przystankach, dworcach, lotniskach, a także na elektronicznych znakach drogowych. Informacje dostaną także posiadacze telefonów komórkowych.

Każdego roku na policję zgłaszanych jest kilkanaście tysięcy zaginięć, z czego kilka tysięcy dotyczy dzieci i młodzieży. Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do końca września 2013 roku zaginęło 6485 niepełnoletnich, w tym 5292 w wieku 14-17 lat, 811 w wieku 7-13 oraz 382 dzieci do 7. roku życia.

d1y1sck

Podziel się opinią

Share
d1y1sck
d1y1sck
Więcej tematów