Międzynarodowe śledztwo ujawnia: Rosja drukuje tony pieniędzy sojusznika
Dziennikarskie śledztwo rozpracowuje sieć cypryjskich firm, które są powiązane z objętymi sankcjami Rosjanami. Dochodzenie ujawnia również kontakty między syryjskim reżimem a Moskwą, która napędza kryzys walutowy w Syrii.
Reżim syryjski drukuje banknoty przede wszystkim w celu zaspokojenia pilnego zapotrzebowania na płynność gotówkową, co skutkuje utrzymującym się deficytem budżetowym. Fundusze przeznaczane są głównie na pokrycie wynagrodzeń personelu wojskowego i cywilnego oraz rutynowe wydatki państwa. Przykładowo, w 2012 roku rosyjskie samoloty transportowe Iljuszyn-76 przywiozły 240 ton banknotów z Moskwy do Damaszku w ciągu 10 tygodni - pisze arabski Daraj.
Serwis wskazuje, że doprowadziło to do znacznego wzrostu cen w gospodarce narodowej i upadku funta syryjskiego. "Od 2023 roku około 90 proc. Syryjczyków żyje poniżej progu ubóstwa" - czytamy.
W przełomowym dochodzeniu prowadzonym przez Syryjską Jednostkę Dziennikarstwa Śledczego (Siraj) i Daraja, w ramach projektu "Cyprus Secrets" Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), ujawniono, że masowe drukowanie syryjskiej waluty w Rosji - bez zabezpieczenia w walutach obcych czy złocie - zaostrza problemy gospodarcze kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprytny patent na froncie. Rosyjski T-72 rozerwany na kawałki
Ponadto międzynarodowe dziennikarskie śledztwo ujawnia, w jaki sposób firmy świadczące usługi finansowe z siedzibą na Cyprze umożliwiły elitom Rosji, w tym osobom z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina, ochronę swojego majątku. Odkryto sposób, w jaki podmioty te zabezpieczyły swoje aktywa - warte miliardy dolarów - przed zbliżającymi się sankcjami po inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 roku.
Dochodzenie, w ramach którego przeanalizowano ponad 3,6 miliona tajnych dokumentów, wykazało, że prawie 800 firm będących własnością Rosjan lub przez nich kontrolowanych podlega sankcjom od 2014 r. Z tego ponad 650 firm cypryjskich pełni funkcję spółek-matek dla rosyjskich podmiotów, które inwestują w znane na całym świecie nieruchomości, jachty i dzieła sztuki.
Dochodzenie ujawniło również kontakty między syryjskim reżimem prezydenta Baszszara al-Asada a zarejestrowanym pośrednikiem na Cyprze w sprawie zakupu amerykańskiego sprzętu do wierceń ropy naftowej w szczytowym okresie wojny domowej w Syrii, pomimo sankcji nałożonych przez USA i UE.
Źródło: Daraj