Trwa ładowanie...

Miedwiediew szydzi. Przedstawił dwa scenariusze wojny [RELACJA NA ŻYWO]

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opublikował kolejny propagandowy wpis. Podkreślił, że "operacja specjalna" może zakończyć się jedynie pełnym sukcesem Rosji. Miedwiediew przedstawił "półtora" scenariusza rozwoju wydarzeń. "Pierwszym jest osiągnięcie wszystkich celów operacji specjalnej i uznanie ich wyniku w Kijowie. Drugi to przewrót wojskowy w Ukrainie, a następnie uznanie wyników operacji specjalnej. To już wszystkie opcje" - napisał na Telegramie. "Tertium non datur" - dodał, co oznacza, że "trzeciej możliwości nie ma". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i Władimir PutinByły prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i Władimir PutinŹródło: PAP, fot: EKATERINA SHTUKINA
d2svyg9


  • •  Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opublikował kolejny propagandowy wpis. Podkreślił,  że "operacja specjalna" może zakończyć się jedynie pełnym sukcesem Rosji. 

  • • Prawie milion obywateli Rosji wjechało legalnie do Unii Europejskiej od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Ponad 60 proc. z nich przekroczyło granice z Estonią lub Finlandią. Pozostałe kraje europejskie graniczące z Rosją również odnotowały w tym okresie znaczne liczby przyjeżdżających obywateli rosyjskich.

  • • Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że w ataku rakietowym na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim uderzało w ukraińskie wojsko. Unia Europejska potępiła śmiertelne bombardowanie węzła kolejowego w Ukrainie, twierdząc, że był to „rakietowy terror”. 

  • • Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na stację kolejową w miejscowości Czaplino wzrosła do 25 - poinformował zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. W środowym ataku rannych zostało 31 osób.

  • • Tylko w ciągu ostatniej doby na wojnie w Ukrainie zginęło 150 rosyjskich żołnierzy. Strącono tez trzy śmigłowce. Od początku inwazji życie na froncie straciło prawie 46 tysięcy żołnierzy - informują ukraińskie służby.
Trwa łączenie
22:04, 25.08.2022

Wirtualna Polska uruchomiła tuż po inwazji Rosji na Ukrainę serwis vpolshchi.pl. To portal w języku ukraińskim dla naszych gości. Pokażcie go znajomym z Ukrainy.  

21:48, 25.08.2022

Każda minuta przebywania rosyjskich żołnierzy na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to ryzyko globalnej katastrofy nuklearnej - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał społeczność międzynarodową do szybszego reagowania na tę sytuację.


Prezydent w wieczornej odezwie do narodu podkreślił, że w czwartek po  raz pierwszy w historii Zaporoska Elektrownia Atomowa została odłączona  od sieci. Było to spowodowane uszkodzeniem ostatniej działającej linii  łączącej siłownię z ukraińską siecią energetyczną - dodał. Ocenił, że Rosja sprawiła, iż Ukraina i Europejczycy znaleźli się o krok od katastrofy jądrowej.

21:23, 25.08.2022

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o swojej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej na temat pomocy finansowej dla Ukrainy, do której zobowiązała się Rada Europejska. W ocenie szefa rządu pomoc ta płynie "zbyt wąską stróżką", a od tej pomocy także zależy przetrwanie państwa ukraińskiego.

21:17, 25.08.2022

CNN opublikowała zdjęcia satelitarne Planet Labs i Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazujące pożary w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu. 


Trzy zdjęcia wykonane 24 sierpnia o godzinie 10.39, 11.30 i 11.35 czasu lokalnego pokazują powiększający się pożar na południe od stacji - podaje Nexta. 

21:08, 25.08.2022

Sześć miesięcy wojny w Ukrainie w 30 sekund. 

20:42, 25.08.2022

Do MSZ w Kijowie zaproszono nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka na temat śmierci Darii Duginy - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.


- Uważnie zapoznaliśmy się z całym cytatem papieża Franciszka i po pierwsze podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do MSZ nuncjusza apostolskiego, by wyrazić rozczarowanie Ukrainy tymi słowami - powiedział ukraiński minister podczas briefingu ze swoim włoskim odpowiednikiem Luigi di Maio w Kijowie.


- A po drugie, powiem otwarcie, ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe - dodał, cytowany przez Ukrinform.

20:32, 25.08.2022

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) może w najbliższych dniach udać się ze swoją misją do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. - Planowana jest wizyta. Rozmawiamy o najbliższych dniach - na pewno nie później niż na początku września - powiedział Hałuszczenko agencji Reuters.

20:24, 25.08.2022

Kilka osób zostało zatrzymanych podczas demontażu sowieckiego pomnika w stolicy Łotwy, Rydze - poinformowała agencja LETA. Policja podkreśliła, że ogółem sytuacja w Parku Zwycięstwa, gdzie znajdował się demontowany monument, była spokojna, nie odnotowano poważnych incydentów. 


Zatrzymano jednak cztery osoby, które nie podporządkowały się poleceniom funkcjonariuszy. Dwóch zatrzymanych otwarcie popierało Rosję i rosyjską agresję. Jedna kobieta została zatrzymana, kiedy próbowała wdrapać się na ogrodzenie wokół parku. Policja ukarała ją mandatem.

20:17, 25.08.2022

Kanadyjczycy wspierają ukraińskie wojsko opłatami za napisy na pociskach i rakietach. W kanadyjskich mediach pojawiły się zdjęcia tak "dedykowanych" pocisków artyleryjskich.


Koszt napisania specjalnej dedykacji to 150 do 2000 dolarów - podała telewizja Global News, zamieszczając zdjęcia z napisami takimi, jak "Love from Toronto" czy "Glory to Ukraine" do niecenzuralnych życzeń dla prezydenta Rosji Władimira Putina. Fundusze trafiają do ukraińskiego Centrum Pomocy Armii, kupującego wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy.

20:03, 25.08.2022

Skutki rosyjskiego ataku rakietowego na stację kolejową w miejscowości Czaplino w obwodzie dniepropietrowskim.

19:47, 25.08.2022

Przywrócono działanie ostatniej linii energetycznej łączącej Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Wcześniej w związku z pożarami dwa bloki elektrowni odłączono od sieci.

19:41, 25.08.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Podczas rozmowy Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie narodu ukraińskiego - finansowe i w zakresie bezpieczeństwa. Przywódcy rozmawiali o dalszych krokach Ukrainy na drodze do zwycięstwa nad agresorem oraz o znaczeniu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. 

19:23, 25.08.2022

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew opublikował kolejny propagandowy wpis. "Analitycy wszelkiej maści testują swoje prognozy w sprawie konfliktu w Ukrainie. 'The Guardian' wymyślił ich aż pięć. W Kijowie i ukrainofilskich krajach Zachodu pojawiają się zapowiedzi zwycięstwa. To wszystko kłamstwa i demagogia" - stwierdził. 


Podkreślił,  że "operacja specjalna" może zakończyć się jedynie pełnym sukcesem Rosji. Miedwiediew przedstawił "półtora" scenariusza rozwoju wydarzeń. "Pierwszym jest osiągnięcie wszystkich celów operacji specjalnej i uznanie ich wyniku w Kijowie. Drugi to przewrót wojskowy w Ukrainie, a następnie uznanie wyników operacji specjalnej. To już wszystkie opcje" - napisał na Telegramie. „Tertium non datur” - dodał, co oznacza, że "trzeciej możliwości nie ma". 

18:59, 25.08.2022

W okupowanej Horlivce pali się fabryka "Stirol". Według wstępnych informacji pożar objął podstację transformatorową i dach budynku administracyjnego - podaje Nexta za lokalnymi kanałami na Telegramie. 

18:46, 25.08.2022

W Rosji od początku inwazji na Ukrainę rośnie liczba donosów. Ludzie donoszą na swoich bliskich, oskarżając ich o "dyskredytację" armii rosyjskiej - informuje niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa".


Z szacunków obrońców praw człowieka i prawników wynika, że w Rosji wszczęto już co najmniej 80 spraw karnych w związku z "fejkami", dotyczącymi wojny oraz sporządzono ponad 3,4 tys. protokołów administracyjnych za "dyskredytację armii" - podaje gazeta.

18:10, 25.08.2022

Ukraina to obecnie jedyne miejsce na świecie, w którym używa się amunicji kasetowej. Według globalnego raportu  Human Rights Watch Monitor wielokrotne użycie przez siły rosyjskie amunicji kasetowej spowodowało śmierć co najmniej 689 cywilów w Ukrainie - podaje The Kyiv Indpendent. 

17:49, 25.08.2022

Kanada przekazała Wielkiej Brytanii samoloty transportowe, by niosły pomoc wojskową na Ukrainę. 

17:39, 25.08.2022

Rosja opracowała plan odłączenia od ukraińskiej sieci energetycznej zajętej przez nią Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - informuje brytyjski "Guardian", powołując się na prezesa ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petra Kotina.


Według Kotina plan opracowano na wypadek, gdyby wszystkie linie łączące elektrownię z ukraińską siecią energetyczną zostały uszkodzone w wyniku działań zbrojnych. Plan przedstawiono pracownikom obiektu, którzy z kolei przekazali go koncernowi Enerhoatom, zarządzającemu elektrowniami jądrowymi w Ukrainie.


Kotin podkreślił, że odłączenie od sieci może doprowadzić do zakłócenia funkcjonowania systemów chłodzenia i potencjalnie może spowodować katastrofę nuklearną.

17:30, 25.08.2022

Rosyjski propagandysta sugeruje, że Ukraina niedługo zwróci się wraz z Rosją przeciwko Europie Zachodniej, wobec czego popieranie jej jest szkodliwe - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, ujawniając kolejną manipulację Kremla.

17:09, 25.08.2022

Sowiecki pomnik w Parku Zwycięstwa w Rydze został rozebrany. W czwartek zdemontowano główną część kompleksu - 79-metrowy obelisk. Okolica wciąż patrolowana jest przez policję. Jak podaje Nexta, upadek pomnika został przywitany przez okolicznych mieszkańców oklaskami i okrzykami radości. 

16:59, 25.08.2022

W czasie obrad prezydenckiej rady dyskutowano o edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy w Polsce. Zaproponowano m.in. żeby edukację związaną z przedmiotami tożsamościowymi prowadzić w szkołach sobotnio-niedzielnych - przekazał szef Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania NRR prof. Andrzej Waśko.

16:50, 25.08.2022

W Mariupolu palą się budynki mieszkalne i szkoła. Ukraińskie media podają, że mieszkańcy próbują samodzielnie ugasić ogień. 

16:46, 25.08.2022

W Mariupolu wybuchł duży pożar. 

16:38, 25.08.2022

Citigroup oficjalnie ogłosiła stopniowe wygaszanie swojej działalności w Rosji. 

16:33, 25.08.2022

Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, a także stanowiska dowodzenia grup taktycznych artylerii wroga w obwodach kachowskim i berysławskim. 

16:28, 25.08.2022

Największą wartością dla człowieka jest wolność - powiedział podczas procesu rosyjski opozycjonista Jewgienij Rojzman.  

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2svyg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2svyg9
Więcej tematów