Trwa ładowanie...
d22dszw
rosja
25-02-2008 12:10

Miedwiediew: Rosja popiera Serbię w sprawie Kosowa

Główny kandydat na prezydenta Rosji, pierwszy wicepremier Dmitrij Miedwiediew oświadczył w Belgradzie, że jego kraj nie zmienił swego
stanowiska i popiera Serbię w sprawie Kosowa.

d22dszw
d22dszw

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/atak-na-ambasade-usa-6038701230260865g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/atak-na-ambasade-usa-6038701230260865g )
Atak na ambasadę USA

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kosowo-niepodlegle-6038709312705153g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kosowo-niepodlegle-6038709312705153g )
Kosowo niepodległe

Wychodzimy z założenia, że Serbia jest państwem, które jurysdykcją obejmuje całe swe terytorium i nie odejdziemy od tego stanowiska i w przyszłości - oznajmił Miedwiediew podczas spotkania z premierem Serbii Vojislavem Kosztunicą.

d22dszw

Miedwiediew podkreślił, że jego krótka wizyta ma na celu wsparcie Serbii w warunkach bezprawnych działań związanych z jednostronnym uznaniem niepodległości Kosowa.

Kosztunica z kolei oznajmił, że jeśli decyzja o niepodległości Kosowa zostanie utrzymana, to stabilizacji na Bałkanach i na świecie nie będzie.

Nie będzie normalizacji stosunków z państwami, które uznały jednostronną proklamację Kosowa", o ile nie zweryfikują one swojego stanowiska w tej sprawie - dodał serbski premier.

Zapowiedział też, że Serbia będzie domagać się od Rady Bezpieczeństwa ONZ anulowania wszystkich decyzji o utworzeniu "fałszywego państwa", za jakie Belgrad uznaje Kosowo.

d22dszw

W obecności Miedwiediewa i Kosztunicy szef Gazpromu Aleksiej Miller i dyrektor generalny firmy Serbia Gas Sasza Ilić podpisali porozumienie o współpracy przy budowie serbskiej odnogi gazociągu South Stream (Południowy Strumień), który rosyjski monopolista zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch i Bułgarii.

Porozumienie to powiązane jest z przejęciem przez Gazprom 51% akcji serbskiego państwowego koncernu naftowego NIS (Naftna Industrija Serbije).

Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy. Wartość inwestycji na serbskim terytorium ma wynieść co najmniej 1,1 mld euro.

South Stream, który Gazprom chce ułożyć z włoskim koncernem Eni, ma być oddany do eksploatacji w 2013 roku i kosztować 10 mld euro. Rurą tą planuje się przesyłać 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

d22dszw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22dszw
Więcej tematów