Trwa ładowanie...
dfdraq2

Michał Kołodziejczak. Lider Agrounii

PAP
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski

Michał Kołodziejczak to polski rolnik oraz polityk - założyciel oraz lider ruchu społeczno-politycznego Agrounia, który zrzesza rolników, odwołując się do tradycji ruchu ludowego oraz Solidarności Walczącej i Samoobrony RP. W 2023 roku Kołodziejczak znalazł się na listach wyborczych do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Michał Kołodziejczak urodził się 14 września 1988 roku w Sieradzu. Jak mówił o sobie, jest "konserwatywnym katolikiem o liberalnym podejściu". Przez lata - jako lider stowarzyszeń oraz fundacji, zrzeszających rolników - organizował protesty. Po jednym z nich, który odbył się w maju 2018 roku, media zaczęły określać Kołodziejczaka mianem "młodego Leppera". Lider Agrounii twierdzi jednak, że do Andrzeja Leppera jest mu daleko, czując się kontynuatorem "ruchu ludowego" oraz Solidarności Walczącej.

Michał Kołodziejczak. Kariera polityczna

Kariera polityczna Michała Kołodziejczaka sięga 2014 roku. W tym czasie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zyskał on mandat radnego miasta oraz gminy Błaszki (woj. łódzkie). Rok później polityk, na skutek organizacji protestów, został wyrzucony z partii. Kołodziejczak nie zrezygnował jednak z mandatu radnego, piastując tę funkcję do końca kadencji.

W 2018 roku Kołodziejczak zaczął zrzeszać niezadowolonych z działania rządu rolników, powołując stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana. W jej ramach organizowano protesty rolników, przeciwko polityce rządu. W tym samym roku, w grudniu do życia została powołana fundacja Agrounia. Organizowane przez nią protesty często wzbudzały kontrowersje - rolnicy w trakcie akcji protestacyjnych wyrzucali na ulicę jedzenie, świńskie łby, a także palili słomę i opony. Jedna z tego typu akcji zakończyła się dla Kołodziejczaka zarzutami.

Wśród celów Agrounii powołanej przez Michała Kołodziejczaka znajdują się jednak również działania, mające chronić polskie rolnictwo. Wśród postulatów ruchu znajduje się m.in. walka z nieprawidłowym oznakowaniem owoców oraz warzyw (błędnym oznaczeniem kraju ich pochodzenia, jako Polski) oraz przeciwstawianie się polityce dużych sieci handlowych, sporządzających na rynek polski produkty rolne niskiej jakości z krajów zagranicznych.

Kołodziejczak w czasie dotychczasowej kariery politycznej powołał również do życia partię Prawda - jej powstanie ogłoszono w czerwcu 2019 roku. Miesiąc później lider Agrounii poinformował jednak o zmianie nazwy partii politycznej na "Zgoda" - ostatecznie projekt ten upadł jednak w sierpniu 2019 roku.

Niemal trzy lata później - w maju 2021 roku - Michał Kołodziejczak ponownie poinformował o utworzeniu przez niego partii politycznej. Jej nazwa miała nawiązywać do ruchu, którego jest liderem. Agrounia została zarejestrowana w 2022 roku.

Michał Kołodziejczak. Lista KO

We środę 16 sierpnia 2023 ogłoszono, że Michał Kołodziejczak będzie startował w wyborach parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Lider Agrounii wystartuje w nich z pierwszego miejsca okręgu nr 37 (miasta na prawach powiatu Konina oraz powiatów gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego).

Ogłoszenie kandydatury Kołodziejczaka spotkało się z wieloma głosami zaskoczenia. Politykowi i rolnikowi wypomniano m.in. niejasny stosunek ze środowiskami prorosyjskimi, antyunijnymi i antysemickimi. "Podczas wiecu pod ambasadą amerykańską [Kołodziejczak - przyp. red.] krzyczał, że Stany Zjednoczone grają na konflikt Polski z Rosją. Potem wraz z innymi protestującymi pokazał budynkowi środkowy palec. Unia Europejska jest dla niego wrogiem z powodu regulacji, które jego zdaniem szkodzą polskiemu rolnictwu oraz z powodu polityki wobec Moskwy" - pisał o liderze Agrounii w 2019 roku "Dziennik Gazeta Prawna".
Sam Kołodziejczak stwierdził jednak, że kandydatura do Sejmu to "projekt jest nieszablonowy".

dfdraq2
dfdraq2
dfdraq2
Więcej tematów
dfdraq2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj