WP

Michał Dworczyk: jesteśmy najważniejszym partnerem Izraela w Europie

Spór o historię wywołuje pytania o przyszłość stosunków polsko-izraelskich. - Wspieramy się wzajemnie w różnych projektach - przekonuje Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef KPRM: nie mówmy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich
Szef KPRM: nie mówmy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
WP

- Zarówno z Izraelem, jak i Iranem, jak i wszystkimi naszymi partnerami zagranicznymi chcemy mieć jak najlepsze relacje - mówił Dworczyk na antenie RMF FM.

Dodał, że stronie izraelskiej też zależy na dobrych kontaktach z Warszawą i można mówić o zerwaniu.

- Jesteśmy cały czas bardzo ważnym, jeśli nie jednym z najważniejszych partnerów Izraela w Europie. Wspieramy się wzajemnie w różnych projektach, ale zdarzają się napięcia i wypowiedzi skandaliczne, które nie powinny się pojawić w przestrzeni publicznej - ocenił gość stacji.

WP

- Nie mówmy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich - apelował Dworczyk.

Zaznaczył też, że premier Izraela Benjamin Netanjahu w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim potwierdził zmanipulowanie swojej wypowiedzi.

Słowa Netanjahu i jego ministra

Napięcie między Polską a Izraelem to wynik kontrowersyjnych wypowiedzi na temat Polski ze strony premiera Benjamina Netanjahu i nowego szefa dyplomacji jego rządu Israela Katza. Słowa tego ostatniego o "Polakach, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" doprowadziły w poniedziałek do eskalacji sporu.

WP

Szczyt odwołany

Polska zażądała przeprosin, a kiedy okazało się, że ich nie będzie, premier Mateusz Morawiecki odwołał udział polskiej delegacji w szczycie V4.

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne - powiedział premier.

WP

W efekcie całe spotkanie w Jerozolimie zostało odwołane.

WP
WP