Trwa ładowanie...
d2qauf6

Michał Boni zadowolony z wystąpienia Timmermansa ws. Polski. "Rzetelna prezentacja faktów"

Trwa posiedzenie komisji ds. wolności obywatelskich dotyczące polskiej praworządności. Frans Timmermans stwierdził, że nie ma "pozytywnych informacji" o zmianach w tym zakresie. Jego wystąpienie poparł Michał Boni. Nie zgodził się z tym były marszałek Sejmu Marek Jurek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Boni uważa, że polski rząd powinien się cofnąć ws. wymiaru sprawiedliwości
Michał Boni uważa, że polski rząd powinien się cofnąć ws. wymiaru sprawiedliwości (EUROPEAN PARLIAMENT)
d2qauf6

– Muszę państwa poinformować, że niestety, do dzisiaj żadne z obaw Komisji, wyrażone w jej uzasadnionej propozycji, nie zostały rozwiane przez stronę polską. Systematyczne zagrożenie praworządności nadal istnieje - powiedział podczas posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich UE Frans Timmermans. Zaznaczył też, że polscy sędziowie, którzy wystąpili do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi, spotkali się z groźbą kar. - Doszło do przyspieszenie wdrażania systemu emerytalnego, który został przez nas skrytykowany – uznał Timmermans. - Nie mogę państwu przekazać informacji o pozytywnych zmianach – podkreślił.

Jak zaznaczył, reforma systemu sądownictwa nie może doprowadzać do zaburzenia trójpodziału władzy. – Pomóżcie nam rozwiązać ten problem – zaapelował do polskich władz. Podkreślił też, że brak przedstawiciela polskiego rządu na sali nie jest dla niego zadowalający. - Polski rząd zdaje się wierzyć, że do wykonania zabezpieczenia TSUE potrzebna jest nowelizacja ustawy. Taka nowelizacja nie została do dzisiaj zaproponowana – stwierdził z zaskoczeniem.

- Prokurator generalny i minister sprawiedliwości poprosił Trybunał Konstytucyjny o decyzję ws. niekonstytucyjności decyzji TSUE, w odniesieniu do stanu i organizacji polskiego sytemu sądowego. Ten wniosek ministra sprawiedliwości podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej - uznał. W rozmowie z dziennikarzami Timmermans podkreślił, że jego zdaniem oraz w ocenie zdaniem TSUE "środki tymczasowe mogą być stosowane bezpośrednio" i nie trzeba do tego zmian w prawie.

d2qauf6

Zobacz także: "Haniebne" okładki z Tuskiem. Tomasz Siemoniak mówi o "obsesji"

Marek Jurek nie zgadza się z tak ostra krytyką polskiego rządu

Głos zabrali również członkowie unijnej delegacji, która przyjechała do Polski, by sprawdzić stan praworządności. – Retoryka, z którą się spotkaliśmy, nie była retoryką przyjazną – uznał Frank Engel. Zaznaczył też, że nieobecność władz Polski wskazuje na to, że nie ma woli do rozmów, a to, co się w niej dzieje, to „polityczna segregacja wymiaru sprawiedliwości”.

Michał Boni podziękował Timmermansowi za „rzetelną prezentację faktów”. Podkreślił też, że nieobecność polskiego ministra sprawiedliwości na sali pokazuje brak chęci do współpracy. I zaznaczył, że jeśli rząd PiS chce zgody, trzeba uniknąć „upolitycznienia sądownictwa” - To jest przejawem modelu zawłaszczenia państwa – powiedział europoseł. Boni zaznaczył, że by rozwiązać problem Polski z Unią, trzeba „przestać łamać europejskie prawo”.

– Wolność polityczna to nie jest relacji między instytucjami albo państwami, to troska w pierwszej kolejności o prawa obywateli – zaznaczył były marszałek Sejmu Marek Jurek i przypomniał, że ze względu na konflikt rządu z UE niektóre kraje nie wykonały europejskiego nakazu aresztowania wystawionego przez Polskę. - Ta debata jest nie tylko sporem między UE a polskimi władzami, ale zawiera również ataki na polskie społeczeństwo czy prawo – uznał europarlamentarzysta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qauf6

Podziel się opinią

Share
d2qauf6
d2qauf6