Miała być jedna, będą dwie. Komisja Wenecka zmienia zdanie i w grudniu przyjmie opinie o polskich ustawach

Komisja Wenecka wyda dwie opinie dotyczące Polski: ustawy o prokuraturze oraz projektu ustaw na temat reformy sądownictwa - zapowiedział rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. W ramach przygotowań do sporządzenia opinii delegacja złoży wizytę w Polsce. Przedstawiciele KW odwiedzą nasz kraj w środę i czwartek.

Miała być jedna, będą dwie. Komisja Wenecka zmienia zdanie i w grudniu przyjmie opinie o polskich ustawach
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

23.10.2017 | aktual.: 23.10.2017 18:54

Początkowo zapowiadano, że zostanie wydana opinia na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. Poprosił o nią w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Teraz okazuje się, że będzie także dokument Komisji Weneckiej ws. ustaw dotyczących sądownictwa. O opinię zwróciło się 11 października Zgromadzenie Parlamentarne RE

Chodzi o ustawy o sądach powszechnych oraz dwóch projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę: Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja Wenecka wyda opinię. Znamy datę

Opinie na temat ustawy o prokuraturze i reformie sądownictwa zostaną przyjęte na sesji plenarnej Komisji Weneckiej w dniach 8-9 grudnia - poinformował rzecznik Rady Europy.

Dodał, że w środę i czwartek przedstawiciele KW przyjadą do Polski. W ramach przygotowań do wydania opinii ws. prokuratury spotkają się z reprezentantami Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, urzędu Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Izby Adwokackiej, stowarzyszenia Lex Super Omnia, Ad Vocem, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International.

Panos Kakawiatos ujawnił także, że na połowę listopada planowana jest następna wizyta Komisji Weneckiej w ramach przygotowań do wydania opinii na temat projektu ustaw o reformie sądownictwa. Ta wizyta jednak - zastrzegł - nie została jeszcze potwierdzona.

Procedura prac nad projektem opinii przewiduje przyjazd delegacji sprawozdawców na rozmowy z przedstawicielami wszystkich najważniejszych instytucji w kraju. Po wizycie w Polsce sprawozdawcy sporządzą, każdy osobno, komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat KW w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie.

Tak powstanie projekt opinii. Zostanie on później rozesłany do wszystkich członków Komisji Weneckiej oraz do rządów, które należą do KW, w tym do Warszawy.

Opinie KW ws. TK i ustawy inwigilacyjnej. Polski rząd zbojkotował obrady

To będzie kolejna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Wcześniej jej przedstawiciele po rozmowach w Warszawie wydali dwie opinie na temat nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej.

Przyjęcie drugiej opinii o TK w październiku 2016 roku odbyło się bez udziału w posiedzeniu w Wenecji delegacji polskiego rządu, który zbojkotował obrady, zarzucając KW stronniczość i nierzetelność.

Źródło artykułu:PAP
polskatkkomisja wenecka
Zobacz także
Komentarze (447)