Trwa ładowanie...
d1yz5fq

Metropolita białostocki skomentował sobotnie zamieszki. "Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina"

- Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego – napisał abp Tadeusz Wojda SAC po wydarzeniach, które rozegrały się w sobotę w Białymstoku. Akty przemocy potępili także biskupi luterańscy.
Share
Abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki
Abp Tadeusz Wojda, metropolita białostockiŹródło: PAP, Fot: Artur Reszko
d1yz5fq

W sobotę ulicami Białegostoku przeszedł po raz pierwszy Marsz Równości. Znacznie liczniejsza grupa kontrmanifestantów usiłowała nie dopuścić do tego wydarzenia. Doszło do wielu incydentów. Przeciwnicy blokowali trasę przemarszu, rzucali w uczestników petardami, doszło do pobicia kilku osób.

Na te wydarzenia zareagował w poniedziałek abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przysłał do mediów jego oświadczenie. Hierarcha zacytował słowa Jezusa z ewangelii wg. św. Jana: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.

"Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach" - napisał arcybiskup.

"Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: 'Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą'" - czytamy w komunikacie.

d1yz5fq

"W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać" - zakończył abp Wojda.

Biskupi luterańcy przeciwko przemocy

Oświadczenia na temat wydarzeń na Marszu Równości wydali także luterańscy biskupi - Jerzy Samiec, bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Paweł Hause, bp diecezji mazurskiej. Obaj sprzeciwili się fali wrogości i agresji wobec uczestników marszu.

- Odrażająca przemoc i nienawiść w pięknym Białymstoku. Bóg potrzebuje rąk ludzi nie do rzucania kamieniami, a do czynów miłosierdzia, chce naszych ust nie do potępiania, a do obrony krzywdzonych. Bóg nie potrzebuje naszej obrony, ale prawa obywatelskie już tak - napisał bp Jerzy Samiec na Twitterze..

- Stanowczo potępiam ataki na uczestników marszu równości w Białymstoku. Nie ma naszej zgody na odbieranie godności i poniżanie żadnej mniejszości, również osób LGBT - napisał bp Paweł Hause.

d1yz5fq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yz5fq

Podziel się opinią

Share
d1yz5fq
d1yz5fq
Więcej tematów