Trwa ładowanie...

Merkel zastąpi Tuska? "Tylko ona może rozmawiać jak równy z równym z Trumpem"

Najlepszym szefem Rady Europejskiej byłaby Angela Merkel - stwierdził były premier Włoch Enrico Letta. Dołączył w ten sposób do chóru innych głosów wzywających niemiecką kanclerz do objęcia sterów Unii. Szanse na to wydają się jednak niewielkie.

Merkel zastąpi Tuska? "Tylko ona może rozmawiać jak równy z równym z Trumpem"Źródło: PAP, fot: JULIEN WARNAND
d78yn2e
d78yn2e

- UE potrzebuje na czele kogoś, kto będzie mógł jak równy z równym rozmawiać z Donaldem Trumpem. Jestem jednym z tych, którzy myślą, że Angela Merkel byłaby tu idealna - stwierdził Letta. Jak donosi portal Politico, jego słowa padły podczas zamkniętego spotkania w ramach paryskiej konferencji biskupów z Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Ale były włoski premier nie jest jedynym, który poparł pomysł uczynienia niemieckiej kanclerz "prezydentem Europy". Podobne sugestie padały już w kuluarowych rozmowach w Brukseli i Strasburgu. Już w ubiegłym roku pisał o nich dziennik "Die Welt".

- Rzeczywiście słyszałem o takim pomyśle, były takie plotki. Ciężko mi to sobie wyobrazić w tej chwili i to z wielu powodów. Ale widać, że jakieś przymiarki były - mówi WP polski dyplomata.

Niektórzy decydenci mówią o tym całkiem otwarcie. Inny włoski premier, Matteo Renzi, w swojej książce stwierdził wręcz, że "Europejczycy powinni błagać Merkel, żeby została szefową Rady". Z kolei Dennis MacShane, były brytyjski minister ds. europejskich zaproponował, by kanclerz zastąpiła Jean-Claude'a Junckera i została szefem Komisji Europejskiej.

d78yn2e

"Ona ma status, autorytet, dorobek, reputację i więcej doświadczenia oraz umiejętności niż wszyscy europejscy politycy razem wzięci" - twierdzi MacShane.

Góra przeszkód

Jakie są szanse, że lobbing wpływowych europejskich polityków przyniesie skutek? Raczej niewielkie, bo na każdy argument za Merkel, jest cała masa tych przeciwko. Jej główne atuty: status w świecie i polityczne wpływy - są równocześnie jej największą słabością. Unia nadal nie jest gotowa na postawienie na swym czele polityka wagi ciężkiej, który byłby jej rzeczywistym liderem.

Nie taka jest zresztą rola szefa Rady Europejskiej. Choć Donald Tusk starał się przyjąć bardziej aktywną i publiczną rolę niż jego poprzednik, głównym zadaniem przewodniczącego RE jest wciąż budowanie jedności UE. Merkel ma tu doświadczenie; zarówno w Europie, jak i w kraju pokazała, że jest w stanie tworzyć kompromisy między ludźmi o różnych poglądach i interesach. Ale jednocześnie trudno sobie wyobrazić, by np. przywódcy Francji (czy choćby Polski) byli w stanie zaakceptować w tej roli tak dominującą osobowość polityczną.

Dodatkowym problemem jest też jej narodowość, szczególnie w kontekście europejskiej układanki po wyborach europejskich. Faworytem na objęcie funkcji szefa Komisji Europejskiej - z poparciem Merkel - jest inny Niemiec, Manfred Weber z bawarskiej CSU. Jego wybór nie jest co prawda przesądzony (chrapkę na pozycję szefa KE ma też Francja), ale Niemcy celują też w pozycję szefa Europejskiego Banku Centralnego. Objęcie któregoś z tych stanowisk przez Niemca automatycznie wykluczałoby kandydaturę Merkel.

d78yn2e

Skuteczność nad prestiż

Jest jeszcze jedna, fundamentalna przeszkoda: niemiecka kanclerz wydaje się wcale nie być zainteresowana pozycją na szczycie UE. W ubiegłym roku szefowa rządu ogłosiła, że obecna kadencja u władzy będzie jej ostatnią. Ale zadeklarowała też, że zamierza sprawować ją do końca, czyli - o ile nie będzie wcześniejszych wyborów - do 2022 roku.

- Taki ruch nie byłby w jej stylu - mówi WP polski oficjel, który brał udział w rozmowach z niemiecką kanclerz. - Merkel zawsze przedkłada skuteczność nad prestiż, który niewiele jej da. Dlatego Niemcom zawsze lepiej było stawiać na czele Rady lub Komisji kogoś ze średniego państwa. Tym razem zamiast Tuska mógłby być to np. premier Holandii Mark Rutte - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d78yn2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d78yn2e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj