Merkel zaakceptowała decyzję UE w sprawie Turcji
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła z
uznaniem decyzję ministrów spraw zagranicznych
państw Unii Europejskiej o częściowym zawieszeniu rokowań
akcesyjnych z Turcją - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
Zacytował on wypowiedź pani Merkel, iż podstawą podjętej w Brukseli decyzji było "niewykonanie przez Turcję jej zobowiązań w sprawie realizacji protokołu z Ankary".
Zdaniem szefowej rządu Niemiec, ważne jest to, iż przywódcy unijnych państw i rządów będą regularnie dokonywać przeglądu stanu negocjacji z Turcją. Rozsądek zwyciężył - powiedział rzecznik Ulrich Wilhelm.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się w poniedziałek na zawieszenie negocjacji członkowskich z Turcją w ośmiu rozdziałach w związku z nieprzestrzeganiem przez Ankarę unii celnej z wszystkimi krajami UE, w tym z Cyprem.
Wstrzymanie negocjacji z Ankarą to kara za odmowę otwarcia tureckich portów lotniczych i morskich dla jednostek cypryjskich, czyli wdrożenia tzw. protokołu z Ankary (rozszerzenie unii celnej na nowe kraje członkowskie). Otwierając negocjacje, UE zobowiązała Ankarę do wdrożenia unii celnej do końca 2006 roku, grożąc w przeciwnym razie konsekwencjami dla dalszego procesu negocjacji.
Ankara jak dotąd uzależniała odblokowanie bezpośrednich połączeń morskich i lotniczych z Cyprem od działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji handlowych wobec północnej części wyspy. Turecka Republika Cypru Północnego powstała po tureckiej inwazji w roku 1974 i jest uznawana jedynie przez rząd w Ankarze. Turcja nie uznaje rządu Republiki Cypryjskiej jako suwerena całej wyspy.