Merkel: caryca Katarzyna II wzorem silnej kobiety
Przyszła kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa
rosyjską carycę Katarzynę II za wzór "silnej kobiety".
Merkel powiedziała w wywiadzie dla dziennika "Bild am Sonntag", że wprowadzając się do Urzędu Kanclerskiego zamierza zabrać ze swego biura w siedzibie CDU portret Katarzyny II.
"Katarzyna Wielka była pod pewnymi względami, lecz z pewnością nie we wszystkim, wzorem silnej kobiety" - wyjaśniła w opublikowanym w niedzielę wywiadzie desygnowana na kanclerza Niemiec szefowa CDU.
"Caryca nie miała łatwego życia" - pisze "Bild am Sonntag". Jako młoda wschodnioniemiecka księżniczka Sophie Friederike Auguste z księstwa Anhalt-Zerbst przyjechała do Rosji i została wydana za mąż za rosyjskiego następcę tronu. Musiała przebijać się w wyjątkowo trudnych warunkach panujących na rosyjskim dworze, choć na początku nikt nie traktował jej poważnie - czytamy w gazecie.
"Katarzyna rozszerzyła rosyjskie imperium stając się jedną z najpotężniejszych kobiet Europy" - napisał lapidarnie "BamM".
Katarzyna II (1729-96) była cesarzową Rosji od 1762 roku. W 1745 roku poślubiła księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka, późniejszego Piotra III. Po objęciu przez niego władzy dokonała przewrotu pałacowego i sama ogłosiła się cesarzową Rosji. Wobec Polski prowadziła politykę stopniowego ograniczania suwerenności. W rezultacie doprowadziła do trzech rozbiorów Polski i abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jak podał "Bild am Sonntag", Merkel nie przeprowadzi się na stałe do Urzędu Kanclerskiego, lecz będzie nadal mieszkała w swym berlińskim mieszkaniu. "Codziennie będę dojeżdżała do pracy z mojego mieszkanie w śródmieściu. Robiłam tak do tej pory i tak będzie nadal" - wyjaśniła.
Poprzednik Merkel, kanclerz Gerhard Schroeder mieszkał w czasie pracy w Urzędzie Kanclerskim. Tylko na weekendy wyjeżdżał do Hanoweru, gdzie pozostała jego rodzina.
Jacek Lepiarz