Trwa ładowanie...
dzk3ov1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Merkel apeluje do wyborców. "Wiem, że ludzie się niecierpliwią"

• Angela Merkel apeluje do Niemców, prosi ich o cierpliwość
• "Jestem świadoma, że nadchodząca kampania wyborcza będzie trudna"
• W 2015 roku do Niemiec przybyło ponad 1,1 mln migrantów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel
Angela Merkel (PAP/EPA, Fot: Jens Wolf)
dzk3ov1

Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Niemców, zmęczonych rekordowym napływem imigrantów, o cierpliwość wobec prowadzonej przez jej rząd polityki migracyjnej. Narastająca frustracja wyborców może zaszkodzić jej partii w regionalnych wyborach w marcu.

- Wiem, że ludzie się niecierpliwią i chcą szybkich rozwiązań, ale szybkie rozwiązania często okazują się błędne - powiedziała szefowa niemieckiego rządu na wiecu zwolenników swej partii CDU w Magdeburgu. To stolica landu Saksonia-Anhalt w środkowej części kraju, jednego z trzech krajów związkowych, gdzie w marcu odbędą się regionalne wybory.

- Krok po kroku, będziemy posuwać się do przodu - powiedziała kanclerz, odnosząc się do walki z przemytem ludzi na Morzu Egejskim. Kiedy powstrzymana zostanie nielegalna migracja, Niemcy będą nadal gotowe do przyjmowania kontyngentów uchodźców - dodała.

dzk3ov1

Przypomniała, że większość uchodźców nie opuszcza swych krajów z pobudek ekonomicznych, zastrzegła jednak, że osoby niewymagające ochrony przed prześladowaniami będą musiały opuścić Niemcy.

Merkel przyznała, że masowy napływ imigrantów i uchodźców do Niemiec najprawdopodobniej okaże się najważniejszą kwestią w nadchodzących wyborach. W Saksonii-Anhalcie kryzys migracyjny doprowadził do wzrostu popularności prawicowej, antyislamskiej i antyimigracyjnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), którą obecnie popiera 15 proc. wyborców. - Jestem świadoma, że rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie trudna - zaznaczyła.

Merkel przez lata była lokomotywą wyborczej niemieckich chadeków - własnej CDU i siostrzanej CSU w Bawarii. Jednak jej notowania zaczęły spadać w ubiegłym roku, gdy postanowiła otworzyć granice dla uchodźców, nie ulegając żądaniom szefa CSU Horsta Seehofera, by zamknąć granicę z Austrią i wyznaczyć górny pułap liczby uchodźców, jaką każdego roku przyjmą Niemcy.

Szefowa niemieckiego rządu przekonuje, że rozwiązaniem kryzysu migracyjnego musi zająć się cała UE. Obecnie Merkel stara się przekonać władze Turcji, która dotychczas przyjęła 2,6 mln syryjskich uchodźców, do współpracy w powstrzymaniu fali uchodźców, a partnerów w UE, by zgodzili się na kwotowy podział przybyszów między kraje członkowskie.

dzk3ov1

Wśród konserwatywnych wyborców Merkel nadal cieszy się dużą popularnością; w sali hotelowej w Magdeburgu, gdzie przemawiała do zwolenników swej partii, szefową rządu przywitała owacja na stojąca ze strony około 100 zgromadzonych osób, a po jej wystąpieniu nastąpiły trwające około minuty wiwaty - pisze agencja Reutera.

W 2015 roku do Niemiec przybyło ponad 1,1 mln migrantów; obecnie granicę kraju przekracza ok. 1000 migrantów dziennie.

W skali kraju CDU popiera 36 proc. wyborców; w powszechnych wyborach w 2013 roku, które zapewniły Merkel trzecią kadencję na stanowisku kanclerza, było to 41,5 proc.

13 marca odbędą się wybory do parlamentów związkowych w landach Saksonia-Anhalt, Badenia-Wirtembergia oraz Nadrenia-Palatynat. Z sondaży wynika, że CDU ma duże szanse na utrzymanie się u władzy w Saksonii-Anhalcie oraz na odsunięcie od niej lewicowych koalicji w pozostałych dwóch landach. We wszystkich trzech chadecy mogą być zmuszeni do sformowania koalicji z centrolewicową SPD, podobnie jak jest obecnie na szczeblu ogólnokrajowym.

Taki wynik regionalnych wyborów mógłby uciszyć krytyków Merkel w jej własnym ugrupowaniu, którzy domagają się od niej ostrzejszego stanowiska w sprawie migrantów. Jeśli jednak napływ przybyszów przyspieszy wraz z nastaniem lepszej pogody, sprzeciw ucichnie na krótko - podkreśla Reuters.

dzk3ov1

Podziel się opinią

Share

dzk3ov1

dzk3ov1
Więcej tematów