ycipk-c27x92

Mercedesy dyktatora. Amerykanie prześledzili transport samochodów Kima

Formalnie na Koreę Północną nałożone są sankcje. Mimo to na jednym ze szczytów koreański dyktator wysiadł z luksowego Mercedesa-Maybacha S600 Guard. Teraz eksperci Waszyngtońskiego Centrum Zaawansowanych Studiów Obrony (C4ADS) wzięli pod lupę skąd Kim wziął limuzyny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim Dzong Un korzysta z limuzyn niemieckiego koncernu
Kim Dzong Un korzysta z limuzyn niemieckiego koncernu (East News, Fot: Kirill Kudryavtsev)
ycipk-c27x92

Pierwszy trop przypadł na Holandię. To właśnie stamtąd w połowie czerwca zeszłego roku wysłano dwa opancerzone Mercedesy - podała amerykańska stacja CNN. Podróż limuzyn trwała kilka miesięcy. Zanim trafiły na Półwysep Koreański, przemierzyły kilka krajów - m.in. Chiny, Japonię oraz Rosję. Dopiero potem trafiły do ostatecznego i jedynego odbiorcy w Pjongjangu.

ONZ przed kilku laty nałożył sankcje na reżim Kima za rozwój potencjału atomowego. Taki ruch miał uniemożliwić zarówno firmom, jak i osobom fizycznym eksportu towarów luksusowych do Korei Północnej W rzeczywistości dotknęły tylko elitę rządzącą w Pjongjangu, ponieważ tylko te osoby stać na zakup tak drogich przedmiotów.

Z raportu C4ADS wynika, że północnokoreański reżim w latach 2015-2017 importował towary luksusowe o wartości co najmniej 191 mln dol., pochodzące z "aż 90 krajów". Cały proceder odbywał się z naruszeniem sankcji ONZ. Amerykańscy eksperci przyznają, że trudno jest określić dokładne dane liczbowe ze względu na brak definicji tego, co stanowi przedmiot luksusowy oraz na potajemny sposób, w jaki Korea Płn. importuje takie przedmioty.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

ycipk-c27x92

Problemy ma także niemiecki koncern produkujący limuzyny. "Zupełnie nie mamy pojęcia, jak te pojazdy zostały dostarczone do Korei Północnej"” przyznała rzeczniczka niemieckiego koncernu Silke Mockert.

"Komfort wyjątkowego miejsca"

ycipk-c27x92

Mimo to Kim Dzong Un wydaje się nie przejmować tymi doniesieniami i swobodnie korzysta z cudów niemieckiej inżynierii. Dobitnie pokazał to przykład z Władywostoku. Na peronie czekały na niego dwie limuzyny - Mercedes S600 Pullman Guard oraz Mercedes Maybach S62 - topowe modele niemieckiego koncernu.

Według niektórych doniesień, pojazdy w północnokoreańskiej flocie mają być wyposażone we wszystkie kluczowe systemy komunikacji i rozrywki. Zgodnie z opisem na stronie firmy, jego użytkownicy cały czas mogą być "w pełnym kontakcie z resztą świata, ciesząc się luksusem i komfortem ich własnego, wyjątkowego miejsca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-c27x92

Źródło: CNN

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-c27x92

ycipk-c27x92
ycipk-c27x92