Trwa ładowanie...

Mercedesy dyktatora. Amerykanie prześledzili transport samochodów Kima

Formalnie na Koreę Północną nałożone są sankcje. Mimo to na jednym ze szczytów koreański dyktator wysiadł z luksowego Mercedesa-Maybacha S600 Guard. Teraz eksperci Waszyngtońskiego Centrum Zaawansowanych Studiów Obrony (C4ADS) wzięli pod lupę skąd Kim wziął limuzyny.

Share
Mercedesy dyktatora. Amerykanie prześledzili transport samochodów Kima
Źródło: East News, fot: Kirill Kudryavtsev
d2lik6j

Pierwszy trop przypadł na Holandię. To właśnie stamtąd w połowie czerwca zeszłego roku wysłano dwa opancerzone Mercedesy - podała amerykańska stacja CNN. Podróż limuzyn trwała kilka miesięcy. Zanim trafiły na Półwysep Koreański, przemierzyły kilka krajów - m.in. Chiny, Japonię oraz Rosję. Dopiero potem trafiły do ostatecznego i jedynego odbiorcy w Pjongjangu.

ONZ przed kilku laty nałożył sankcje na reżim Kima za rozwój potencjału atomowego. Taki ruch miał uniemożliwić zarówno firmom, jak i osobom fizycznym eksportu towarów luksusowych do Korei Północnej W rzeczywistości dotknęły tylko elitę rządzącą w Pjongjangu, ponieważ tylko te osoby stać na zakup tak drogich przedmiotów.

Z raportu C4ADS wynika, że północnokoreański reżim w latach 2015-2017 importował towary luksusowe o wartości co najmniej 191 mln dol., pochodzące z "aż 90 krajów". Cały proceder odbywał się z naruszeniem sankcji ONZ. Amerykańscy eksperci przyznają, że trudno jest określić dokładne dane liczbowe ze względu na brak definicji tego, co stanowi przedmiot luksusowy oraz na potajemny sposób, w jaki Korea Płn. importuje takie przedmioty.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Problemy ma także niemiecki koncern produkujący limuzyny. "Zupełnie nie mamy pojęcia, jak te pojazdy zostały dostarczone do Korei Północnej"” przyznała rzeczniczka niemieckiego koncernu Silke Mockert.

d2lik6j

"Komfort wyjątkowego miejsca"

Mimo to Kim Dzong Un wydaje się nie przejmować tymi doniesieniami i swobodnie korzysta z cudów niemieckiej inżynierii. Dobitnie pokazał to przykład z Władywostoku. Na peronie czekały na niego dwie limuzyny - Mercedes S600 Pullman Guard oraz Mercedes Maybach S62 - topowe modele niemieckiego koncernu.

Według niektórych doniesień, pojazdy w północnokoreańskiej flocie mają być wyposażone we wszystkie kluczowe systemy komunikacji i rozrywki. Zgodnie z opisem na stronie firmy, jego użytkownicy cały czas mogą być "w pełnym kontakcie z resztą świata, ciesząc się luksusem i komfortem ich własnego, wyjątkowego miejsca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: CNN

d2lik6j

Podziel się opinią

Share
d2lik6j
d2lik6j
Więcej tematów