Trwa ładowanie...

Meloni złożyła deklarację. Jak zareaguje Zełenski?

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w telewizji RAI, że chciałaby pojechać do Ukrainy w pierwszych miesiącach 2023 roku. W piątek szefowa rządu odwiedziła włoskich żołnierzy w Iraku.

Meloni złożyła deklarację. Jak zareaguje Zełenski?Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d228uvo
d228uvo

"Kiedy pojadę do Kijowa? Chciałabym udać się w tę podróż w pierwszych miesiącach przyszłego roku" - zadeklarowała Meloni. Podkreśliła, że musi skontaktować się w tej sprawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W piątek rano premier przybyła do Bagdadu, gdzie spotkała się z szefem rządu Iraku Mohammedem Shia' al-Sudanim i odwiedziła włoskich żołnierzy z misji NATO i koalicji do walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

Zwracając się do członków włoskiego kontyngentu Meloni zapewniła: "Wasza ojczyzna widzi, patrzy na was i jest dumna z waszego poświęcenia i chce wam za to podziękować".

Meloni zaapelowała do Włochów

Premier Włoch Giorgia Meloni poprosiła w czwartek rodaków, by codziennie wyłączali na godzinę prąd w swoich domach. Jak podkreśliła, w ten sposób można zrozumieć, w jakiej sytuacji znajdują się obecnie mieszkańcy Ukrainy.

d228uvo

Podczas spotkania z ambasadorami Włoch, przybyłymi z całego świata do Rzymu na naradę, szefowa rządu powiedziała: "We wszystkich kulturach to jest moment zwycięstwa światła nad mrokami. Tymczasem w tych dniach Ukraina pozbawiona jest niemal całkowicie energii elektrycznej".

"Po to, by zrozumieć, w jakiej sytuacji są Ukraińcy, poprosiłabym wszystkich Włochów o to, by wyłączyli na godzinę dziennie całą energię, jaką mają do dyspozycji. Tak można zrozumieć, co to znaczy, że ludzie bronią wolności i miłości do ojczyzny" - oświadczyła Meloni.

W swym przemówieniu stwierdziła też: "Zdaliśmy sobie sprawę ze zbyt wielu zależności; ze strategicznego błędu z punktu widzenia suwerenności, jakim jest rezygnacja z pewnych wartości, z uzależnienia energetycznego od Rosji i prawdopodobnie uświadamiamy sobie nadmierną zależność od Stanów Zjednoczonych w kwestii bezpieczeństwa".

"Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie byłoby inteligentne wychodzenie z zależności od Rosji na rzecz uzależnienia od Chin. To kolejny błąd, jaki można popełnić" - ostrzegła włoska premier.

d228uvo

Zaznaczyła także, że Unia Europejska, NATO i ONZ są filarami włoskiej polityki zagranicznej i że Włochy zamierzają w nich odgrywać pierwszoplanową rolę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d228uvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d228uvo
Więcej tematów