"Megapoprawka" ustawy o ZOZ‑ach szkodliwa dla szpitali
Klub parlamentarny PiS uważa, że
"megapoprawka" Senatu do ustawy o restrukturyzacji finansowej
publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przyjęta przez
Sejm, będzie miała niekorzystne skutki dla polskich szpitali.
W przesłanym PAP oświadczeniu PiS zarzuca przyjętym przez Sejm zmianom, że przewidują dostęp do pożyczek jedynie dla tych ZOZ-ów, które nie wypłaciły pracownikom należności z tytułu tzw. ustawy "203". Projekt PiS nowelizacji ustawy nie zawierał takiego ograniczenia.
Warunkiem uzyskania pożyczki przez zakład opieki zdrowotnej jest, w myśl poprawki, podpisanie ugody z wierzycielami wierzytelności cywilno-prawnych. Zdaniem PiS, w przypadku mocno zadłużonych szpitali podpisanie takiej ugody może okazać się niemożliwe - w takiej sytuacji poprawka przewiduje, że wysokość pożyczki będzie o 25 proc. niższa.
PiS skrytykował też zawarte w "megapoprawce" uregulowanie, na mocy którego szpitale będą mogły ubiegać się o umorzenie co najwyżej 50% wartości pożyczki (w ustawie w wersji sejmowej umorzeniu mogło podlegać nawet 100% wysokości pożyczki). "Poprawka nie cywilizuje, a wręcz ogranicza możliwości udzielenia pomocy zadłużonym szpitalom" - ocenia PiS.
Prawo i Sprawiedliwość uważa też, że nowela nie zawiera przejrzystej procedury przekazywania niezadłużonym placówkom dotacji z budżetu państwa. "Obawiamy się, że będzie to rodziło podejrzenia arbitralnego, uznaniowego podziału środków publicznych między gorszych lub lepszych" - czytamy w oświadczeniu.
"Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie rozpocznie się intensywne klamkowanie do drzwi ministerialnych gabinetów na Miodowej" - oceniło Prawo i Sprawiedliwość.