Trwa ładowanie...
d3yakd6

Media: uczestnicy konklawe poznają raport kardynałów detektywów

Trzech kardynałów detektywów przedstawi uczestnikom marcowego konklawe wyniki prywatnego dochodzenia, jakie prowadzili w 2012 roku na polecenie Benedykta XVI w Watykanie na temat intryg i konfliktów wśród hierarchii - poinformował portal Vatican Insider.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVI (PAP/EPA, Fot: Claudio Peri)
d3yakd6

Zapowiedź ta interpretowana jest jako wyraźny dowód na to, że sprawa domniemanych napięć i sporów za Spiżową Bramą, opisanych w raporcie kardynałów, mogła mieć także wpływ na decyzję papieża i rzuca się cieniem na następne konklawe.

Oficjalnie Watykan odrzuca taką hipotezę zapewniając, że jedynym powodem decyzji papieża o ustąpieniu był jego stan zdrowia, a nie rzekoma wojna w Kurii Rzymskiej.

Według prestiżowego portalu dziennika "La Stampa" Benedykt XVI w ostatnich dniach swego pontyfikatu, a więc przed 28 lutego, spotka się z trzema purpuratami, emerytowanymi dostojnikami z "komisji śledczej": Julianem Herranzem, Jozefem Tomko i Salvatore De Giorgi. Papież zezwoli na to, by przedstawili oni swój tajny raport na posiedzeniu kardynałów 1 marca, a więc w pierwszym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej. Dzięki temu elektorzy jeszcze przed konklawe poznają zawartość dokumentu, będącego od dłuższego czasu przedmiotem medialnych spekulacji.

Papież powołał "komisję śledczą" kardynałów w kwietniu zeszłego roku po masowym wycieku tajnych dokumentów, opisujących między innymi spory między hierarchami w Watykanie.

d3yakd6

Podziel się opinią

Share
d3yakd6
d3yakd6
Więcej tematów