Trwa ładowanie...
d41kaab

Media podały nazwisko zamachowca z Quebecu

Mohamed Khadir i Alexandre Bissonnette - to według serwisu francuskiego publicznego nadawcy CBC nazwiska zamachowców, którzy w niedzielę przeprowadzili atak na meczet w kanadyjskim mieście Quebec. Jednak inne media, powołujące się na policję, posały, ze jedynym podejrzanym jest student politologii Alexandre Bissonnette. W zamachu sześć osób zginęło, a 8 odniosło rany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci na miejscu zamachu
Policjanci na miejscu zamachu (PAP/EPA, Fot: ANDRE PICHETTE)
d41kaab

Wcześniej informowano, że w związku z zamachem zatrzymano dwóch podejrzanych. Policja przekazała tymczasem na Twitterze, że drugi z zatrzymanych jest teraz uważany za świadka, a nie za podejrzanego. Według kanadyjskich mediów jest to student o marokańskich korzeniach o nazwisku Mohamed Khadir (albo Mohammed Belkhadir); jego obywatelstwo nie zostało podane do wiadomości. Według mediów został już zwolniony do domu.

Według źródeł Reutersa, policja uważa teraz, że zamach na meczet przeprowadził tzw. samotny wilk, choć wcześniej była mowa o dwóch zamaskowanych napastnikach. Jednak AFP pisze, że wciąż nie jest jasne, ilu było napastników i czy ewentualne drugi z nich nie jest na wolności.

Lokalne media podają, że Bissonnette sam zadzwonił na policję, by się przyznać do zamachu i poddać.

d41kaab

Uczestnicy wieczornych modłów zostali zaatakowani z broni palnej w należącym do Islamskiego Ośrodka Kulturalnego meczecie w pobliżu uniwersytetu Laval. Świadkowie cytowani przez Radio Canada powiedzieli, że w momencie ataku w meczecie przebywało ok. 40 osób. Ofiary były w wieku od 35 do 70 lat.

Pięć rannych osób jest w stanie krytycznym; pozostali odnieśli lżejsze obrażenia.

"Potępiamy ten akt terrorystyczny wymierzony w muzułmanów, dokonany w miejscu kultu" - napisał w oświadczeniu premier Kanady Justin Trudeau. - Obserwowanie tak bezsensownej przemocy jest bolesne. Różnorodność to nasza siła, a tolerancja religijna to wartość, która nam, Kanadyjczykom, jest droga".

Rzecznik premiera zapowiedział, że w związku z zamachem w poniedziałek uda się on do miasta Quebec.

d41kaab

Podziel się opinią

Share
d41kaab
d41kaab
Więcej tematów