Trwa ładowanie...

Media o ukraińskich żołnierzach z Azowstalu: wywiezieni do okupowanej Ołeniwki

We wtorek późnym wieczorem agencja Reutera, która powołała się na świadka, przekazała, że ukraińscy żołnierze, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do okupowanej Ołeniwki. Miejscowość ta znajduje się w obwodzie donieckim.

Wojna w Ukrainie. Ewakuacja z zakładów Azowstal Wojna w Ukrainie. Ewakuacja z zakładów Azowstal Źródło: PAP
d37k7it
d37k7it

Jak wskazała agencja Reutera, żołnierze ukraińscy zostali przewiezieni do byłej kolonii karnej w Ołeniwce, która jest na terytoriach okupowanych przez Rosję.

Przypomnijmy, że wcześniej ta sama agencja informowała o tym, że we wtorek z Azowstalu wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami.

Najnowsze informacje dot. żołnierzy z Azowstalu

Strona ukraińska przekazała, że okupanci przetrzymują w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, osoby, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w czasie tzw. filtracji.

d37k7it

Wytłumaczmy, że "filtracją" Rosjanie nazywają kontrolowanie obywateli Ukrainy pod kątem ich poparcia dla władz ukraińskich, kontaktów z siłami zbrojnymi, etc.

Zobacz też: Co chce ugrać Turcja? Ekspertka wyjaśnia kurs Erdogana wobec Szwecji i Finlandii

Wojna w Ukrainie. Dramatyczna sytuacja w Mariupolu

Zakłady Azowstal, które bronione są przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu.

d37k7it

To miasto na południowym wschodzie Ukrainy zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37k7it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d37k7it
Więcej tematów