Media o ukraińskich żołnierzach z Azowstalu: wywiezieni do okupowanej Ołeniwki
We wtorek późnym wieczorem agencja Reutera, która powołała się na świadka, przekazała, że ukraińscy żołnierze, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do okupowanej Ołeniwki. Miejscowość ta znajduje się w obwodzie donieckim.
18.05.2022 00:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wskazała agencja Reutera, żołnierze ukraińscy zostali przewiezieni do byłej kolonii karnej w Ołeniwce, która jest na terytoriach okupowanych przez Rosję.
Przypomnijmy, że wcześniej ta sama agencja informowała o tym, że we wtorek z Azowstalu wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami.
Najnowsze informacje dot. żołnierzy z Azowstalu
Strona ukraińska przekazała, że okupanci przetrzymują w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, osoby, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w czasie tzw. filtracji.
Wytłumaczmy, że "filtracją" Rosjanie nazywają kontrolowanie obywateli Ukrainy pod kątem ich poparcia dla władz ukraińskich, kontaktów z siłami zbrojnymi, etc.
Zobacz też: Co chce ugrać Turcja? Ekspertka wyjaśnia kurs Erdogana wobec Szwecji i Finlandii
Wojna w Ukrainie. Dramatyczna sytuacja w Mariupolu
Zakłady Azowstal, które bronione są przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu.
To miasto na południowym wschodzie Ukrainy zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.
W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.