Media o kandydatach na szefa telewizji publicznej
Dziennikarze: Bronisław Wildstein i Piotr Skwieciński, szef Biura Teatru i Muzyki w stołecznym ratuszu Janusz Pietkiewicz, były szef TVP Wiesław Walendziak, członek rady nadzorczej TVP Adam Pawłowicz, oraz były szef OBOP Wojciech Pawlak - to wymieniane przez media nazwiska ewentualnych kandydatów na nowego szefa Telewizji Polskiej.
21.12.2005 15:50
Przewodniczący sejmowej komisji Komisji Kultury i Środków Przekazu Paweł Kowal (PiS) powiedział, że słyszał o tych nazwiskach. Te osoby są wymieniane w ramach "giełdy", ale nie mogę ich potwierdzić - dodał. Powiedział, że ceni każdą z tych osób za profesjonalizm. Każda ma inne doświadczenie w mediach; można powiedzieć, że każda się na mediach zna - ocenił poseł Kowal.
Dodał, że to nie politycy wybiorą szefa TVP, ale rada nadzorcza tego medium. Być może obecna rada, a być może następna. Reguluje to prawo. Rada nadzorcza ma prawem określone terminy - należy do tego podchodzić spokojnie - uważa poseł.
Kontrakt obecnego prezesa zarządu Telewizji Polskiej Jana Dworaka kończy się w maju 2006 r. Również kadencja obecnej rady nadzorczej TVP kończy się wiosną 2006 r. Członków rady nadzorczej wybiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zdaniem polityków PO i SLD, PiS spieszy się z uchwaleniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (w ubiegłym tygodniu uchwalił ją Sejm, w środę zajmuje się nią Senat) właśnie po to, by nowa, a nie obecna KRRiT, wybrała nowe rady nadzorcze publicznych mediów.
Według pos. Kowala, wymieniane przez media osoby, i "szereg innych" są także typowane jako kandydaci do nowej, 5-osobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Według poseł Joanny Senyszyn (SLD), na szefa TVP "PiS będzie szukał kandydata spośród osób, które nie mają mandatów poselskich". W swoim czasie dużo mówiło się o Jacku Kurskim (PiS), ale nie po to walczył on przez 10 lat o mandat poselski, by z niego rezygnować - powiedziała Senyszyn.
Zdaniem poseł Julii Pitery (PO), Bronisław Wildstein jest "szykowany" na szefa jednej z redakcji politycznych w TVP.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin nie chciał komentować doniesień mediów. Jest za wcześnie - oświadczył jedynie.
Bronisław Wildstein jest obecnie publicystą tygodnika "Wprost". Wiesław Walendziak jest wiceprezesem spółki Prokom Investment. Piotr Skwieciński ostatnio pracował w Telewizji Puls. Według "Gazety Wyborczej" Wojciech Pawlak doradzał ostatnio w Telewizji Polsat.