Media o Internecie - 7 maja 2001, poniedziałek

Media o Internecie - 7 maja 2001, poniedziałek

07.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Życie: Wirtualne miasto
Zakończyła się projekt "Wirtualne miasto Toruń" prowadzony przez Wirtualną Polskę. A właściwie można powiedzieć, że zakończył się pierwszy, oficjalny etap przygody w sieci. Pomimo zakończenia projektu nie skończy się ich przygoda z Internetem. Podczas trwania projektu jego uczestnicy spędzili w Internecie 176 400 minut, czyli prawie 3 tys. godzin. Szukali oni w sieci bardzo wielu informacji - od rozkładu jazdy pociągów i prognozy po witryny poświęcone Małyszowi. Bardzo ważnym elementem ich działań była także korespondencja przez sieć. Pozwalała na lepsze poznanie się "wirtualnych mieszkańców", ale przede wszystkim na odnowienie kontaktów ze znajomymi. Ciekawym doświadczeniem były także czaty i grupy dyskusyjne, podczas których uczestnicy programu wymieniali się uwagami dotyczącymi m.in. funkcjonowania miasta.

Seriale w sieci
Pod adresem www.seriale.vis.pl można znaleźć kompletny serwis poświęcony serialom telewizyjnym. Strony te nie mają jednak charakteru plotkarskiego tygodnika , ale stanowią pewne kompendium wiedzy na temat takich filmów. Możemy tu znaleźć biografie aktorów, a także zdjęcie, opisy i informacje dotyczące wybranych filmów. Są tam także umieszczone rankingi seriali powstający na podstawie głosów internautów i wyników oglądalności.

Gazeta Wyborcza: Aimster idzie do sądu, Napster ma coraz mniej użytkowników
Aimster, jeden z serwisów pośredniczących w wymianie plików MP3, nie chce podzielić losu Napstera, który od czasu zablokowania dostępu do części utworów odnotował ponad 40-proc. spadek liczby użytkowników. Na pogróżki koncernów nagraniowych Aimster odpowiedział w zeszłym tygodniu skierowaniem sprawy do sądu. We wniosku złożonym w sądzie federalnym w Nowym Jorku przedstawiciele Aimstera domagają się orzeczenia, że nie łamią prawa autorskiego. Aimster, podobnie jak Napster, pośredniczy w wymianie plików z nagraniami w formacie MP3. Napster, wciąż nękany przez koncerny nagraniowe, został zmuszony do blokowania części utworów chronionych prawem autorskim. Dlaczego Aimster miałby być potraktowany łagodniej? Wymiana plików między użytkownikami Aimstera odbywa się nie za pośrednictwem centralnego serwera - jak w Napsterze - lecz w obrębie niewielkich grup znajomych. Użytkownicy programów do komunikacji takich jak AOL Instant Messenger czy MSN Messenger tworzą własne listy znajomych używających takich samych
programów. Wystarczy że zainstalują jeszcze Aimstera i w obrębie takiej listy mogą wymieniać się dowolnymi plikami. Co istotne, komunikacja między użytkownikami Aimstera jest zaszyfrowana.

Elfin.pl, czyli trudny los polskiej firmy internetowej
Niepewność finansowa bardzo męczy. Kiedy znajdziemy inwestora, uczcimy to nie tylko szampanem, lecz solidnie zakrapianą imprezą - mówi Marek Sobieraj, założyciel internetowego serwisu Elfin.pl. Twórcy wielu zrodzonych w zeszłym roku polskich dotcomów powiedzieliby zapewne to samo. Jest jesień 1999 r., ponad cztery lata od chwili, gdy Jeff Bezos założył w Seattle pionierską internetową księgarnię Amazon.com. Za kilka miesięcy indeks nowojorskiej giełdy high-tech Nasdaq pchany przez drożejące w niespotykanym dotąd tempie akcje firm internetowych osiągnie swe historyczne szczyty. Ludzie, którzy wyczuli nadejście sprzyjających wiatrów i w odpowiednim momencie założyli jakąkolwiek opartą na Internecie spółkę, nagle mają w jej akcjach majątek pozwalający nie pracować do końca życia.

Zamiast "Inwazji mocy" - promocja portalu
RMF FM ogranicza swoją sztandarową akcję promocyjną. Zamiast organizować serię dużych koncertów, RMF FM będzie w tym roku promowało związany ze sobą portal Interia. Nowe przedsięwzięcie nie będzie nazywało się "Inwazja mocy". Nowej nazwy szef marketingu RMF FM Krzysztof Nepelski nie chciał zdradzić. Podobnie jak "Inwazja", nowa impreza również będzie objazdowa. Ale na tym kończy się podobieństwo. Zamiast serii darmowych koncertów z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd rocka, tym razem w ponad 30 miastach pod dużym namiotami na słuchaczy czekać będzie kilkadziesiąt komputerów z dostępem do Internetu. Oprócz surfowania po sieci uczestnicy imprez będą mieli do dyspozycji multimedialne gry oraz - jak zapewnia Nepelski - "szereg innych atrakcji". Zamiast koncertów gwiazd rocka, planowane są pokazy filmowe i dyskoteki. Nowa "Inwazja" będzie kosztowała dużo mniej niż poprzednie, które pochłaniały po kilka milionów dolarów.

Gazeta Prawna: Umacnianie pozycji
Optimus S.A. i Compaq Computer Sp. z o.o. podpisały list intencyjny dotyczący ścisłej współpracy strategicznej między firmami. Jest to pierwszy tak poważny alians strategiczny na polskim rynku IT. Partnerska współpraca pomiędzy firmami Optimus i Compaq umocni pozycje obu firm na polskim rynku oraz stworzy nowe możliwości rozwoju. Obie firmy zamierzają nawiązać ścisłą współpracę w zakresie: dystrybucji na polskim rynku produktów i technologii firmy Compaq, poprzez kanały sprzedaży firmy Optimus, obsługi serwisowej sprzętu oraz jego instalacji, wspólnego prowadzenia duzych projektów i przedsięwzięć informatycznych na terenie Polski. (aka)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)